Co można zbadać za pomocą testów alergicznych

Co można zbadać za pomocą testów alergicznych

Wysypka, napady duszności, łzawiące oczy? To mogą być objawy alergii. Co i jak badać kiedy uczulenie daje się we znaki?

Przede wszystkim – katar czy duszności nie zawsze muszą być objawami typowymi dla uczulenia. Mogą świadczyć o różnego rodzaju infekcjach, pojawić się przy nagłej zmianie temperatury. Jeśli jednak trwają nieustannie lub pojawiają się cyklicznie, w zależności od pory roku, warto zbadać, czy nie jest to wina alergii. Alergię mogą wywoływać różne czynniki – od pokarmów po pyłki, kurz czy sierść zwierząt. Aby upewnić się, co tak naprawdę wywołuje męczące dolegliwości, warto wybrać się do lekarza, który zleci wykonanie odpowiednich badań alergicznych.

Alergie można zdiagnozować na kilka sposobów – poprzez testy skórne, prowokacyjne czy badanie krwi. Najmniej wiarygodnym będzie badanie krwi. Podczas testu bada się poziom przeciwciał IgE we krwi – ich nadmiar może świadczyć o alergii. Podczas testów skórnych natomiast, lekarz może nanieść potencjalne alergeny bezpośrednio na skórę pacjenta, a następnie w tych miejscach delikatnie ją nakłuć. Wielkość obrzęku w tych miejscach będzie świadczyć o możliwej alergii na dany czynnik. Alergeny można również wprowadzić pod skórę, a nawet doustnie – nie stosuje się tej metody jednak często ze względu na możliwość wystąpienia silnej rekcji alergicznej. Tzw. prowokacje wykonuje się koniecznie pod nadzorem lekarza.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: