Uczulenie na owoce

Uczulenie na owoce

Uczulenie na owoce. Zdarza się, iż owoce wywołują reakcję uczuleniową. Do najpopularniejszych alergenów zaliczamy jabłka, truskawki, banany, kiwi oraz owoce cytrusowe.

Osoby, które cierpią z powodu uczulenia na owoce, powinny unikać produktów, które powstały w wyniku obróbki technologicznej alergenu. Jeśli konsumpcji owoców cytrusowych towarzyszą niepożądane reakcje, sok z pomarańczy nie będzie służył naszemu organizmowi.

Owoce a reakcje krzyżowe

Z przeprowadzonych badań wynika, iż owoce, które wywołują alergię, często wchodzą w reakcje krzyżowe. Osoby, które borykają się z uczuleniem na artykuły spożywcze, powinny bezwzględnie wyeliminować je ze swojej diety.

Owoce – popularne alergeny

Do owoców, które często wywołują reakcje alergiczne, zaliczamy:

  • jabłka, w ich przypadku reakcja uczuleniowa często bywa powiązana z alergią na pyłki brzozy.

  • truskawki, w przypadku tych sezonowych owoców alergia objawia się pokrzywką.

  • banany, alergii na ten owoc często towarzyszy uczulenie na lateks. Banany wchodzą w reakcję krzyżową z ziarnami zbóż. Warto pamiętać, iż alergeny obecne w tych owocach, są termostabilne. Oznacza to, iż nie ulegają rozkładowi podczas obróbki termicznej.

  • kiwi, osoby, które borykają się z uczuleniem na ten owoc, powinny wiedzieć, iż wchodzi on w reakcję krzyżową z sezamem, papryką i mąką żytnią.

  • owoce cytrusowe uchodzą za czynnik silnie alergizujący. W rzeczywistości uczuleniu na pomarańcze rzadko towarzyszą typowe objawy.

Choć owoce stanowią źródło cennych składników odżywczych, niektóre z nich mogą uczulać. W związku z tym nie należy lekceważyć niepożądanych reakcji, które pojawiają się po ich spożyciu.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: