Testy alergiczne – co zrobić, jeżeli mam alergię? Odczulanie?

Testy alergiczne – co zrobić, jeżeli mam alergię? Odczulanie?

Z różnymi objawami wywołanymi przez alergeny boryka się coraz więcej osób. Metod leczenia alergii jest dzisiaj naprawdę wiele. Jedną z nich jest odczulanie.

Odczulanie – skuteczny sposób na alergię

Odczulanie to skuteczny sposób radzenia sobie z alergią. Przed skierowaniem pacjenta na terapię konieczne jest określenie stopnia zależności dolegliwości alergicznych pacjenta od kontaktu z alergenem. W tym celu pacjentom wykonuje się testy skórne. W przypadku, gdy nie dadzą one jednoznacznego wyniku, pacjent kierowany jest na badanie oznaczenia przeciwciał w surowicy krwi. Pacjenci, którzy będą mieli wykonywane testy skórne, na 3 dni przed badanie muszą odstawić preparaty antyhistaminowe. Skuteczność odczulania zarówno u dzieci, jak i u dorosłych została potwierdzona wynikami licznych badań. Odczulaniu mogą zostać poddane dzieci powyżej 5. roku życia oraz osoby dorosłe.

Na czym polega immunoterapia alergenowa?

Immunoterapia alergenowa polega na tym, że pacjentowi podawane są alergeny. Początkowo dawki alergenów są niewielkie, z czasem następuje ich zwiększenie. Skuteczność odczulania zarówno u dzieci, jak i u dorosłych została potwierdzona wynikami licznych badań. Immunoterapia alergenowa trwa dość długo, od 3 do nawet 5 lat. Najlepiej jest ją zacząć w okresie, gdy prawdopodobieństwo kontaktu z alergenem jest dość niskie.

Przeciwwskazaniem do immunoterapii alergenowej są:

  • choroba niedokrwienna serca;
  • cukrzyca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • choroba wieńcowa naczyń mózgowych;
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Szczepionka podawana jest doustnie lub w postaci ampułek do wstrzykiwania.

Inne sposoby na alergie

W terapii alergii stosuje się także leczenie objawowe. Jest ono stosowane u dzieci i dorosłych. Polega na przyjmowaniu leków antyhistaminowych pierwszej lub drugiej generacji.

Pacjenci, którzy zdecydują się na immunoterapię alergenową powinni przestrzegać indywidualnego schematu leczenia przygotowanego przez ich lekarza alergologa. W chwili obecnej odczulanie jest jedyną skuteczną metodą leczenia alergii.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: