Poradnik dla alergika, czyli alergia na urlopie

Poradnik dla alergika, czyli alergia na urlopie

Poradnik dla alergika – jak przygotować się do urlopu?

Liczba osób, u których diagnozowana jest alergia stale rośnie. Dolegliwość ta przytrafia się nie tylko dzieciom, ale także osobom dorosłym. Związków, które mogą wywołać uczulenie jest około 40 tysięcy. Do organizmu mogą się one przedostawać na bardzo różny sposób. Pozwala to wyróżnić alergię wziewną, pokarmową i kontaktową.

Alergiku, planuj urlop z kalendarzem

Alergie wziewne należą do tych spotykanych najczęściej. Czynnik odpowiadający za reakcję alergiczną przedostaje się do organizmu razem z wdychanym powietrzem. Jedną z częściej występujących postaci alergii wziewnej jest alergia na pyłki roślin. Najczęściej więc objawy alergii wziewnej dokuczają w sezonie wiosenno-letnim czy w okresie, gdy pylą drzewa, trawy, krzewy i chwasty.

Powszechnie występujące alergeny wziewne to:

  • pyłki drzew – leszczyny, brzozy, olchy, lipy, jesionów;
  • pyłki traw – zbóż, ambrozji, bylicy.

Rośliny te pylą w bardzo różnym okresie. Osoby, które cierpią na alergię spowodowaną pyłkami roślin i planują urlop powinny uważnie śledzić kalendarz pyleń. Dzięki temu mogą dostosować swoje plany urlopowe do pory, w której stężenie alergenów w powietrzu jest najniższe.

Zmiany temperatur nie służą alergikom

Nagła zmiana temperatury otoczenia jest jednym z czynników nasilających objawy alergii. Zaostrzenie tych objawów szczególnie często zdarza się latem, gdy osoby z alergią z mocno nagrzanego powietrza wchodzą do klimatyzowanego pomieszczenia.

Apteczka alergika na urlopie

Alergik na co dzień potrzebuje wiele różnych preparatów, które łagodzą objawy alergii. W apteczce, którą osoba z alergią zabiera na urlop powinny przede wszystkim znaleźć się przyjmowane na co dzień leki zapisane przez lekarza oraz te przyjmowane w razie zaostrzenia objawów. Na pewno alergik powinien zabrać ze sobą ampułkostrzykawkę z adrenaliną.

Apteczka alergika zabierana na urlop wcale nie musi zajmować większości miejsca w walizce. Do apteczki należy spakować nie tylko leki przyjmowane na co dzień, ale także preparaty na katar sienny czy krople do oczu.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: