Wywiad przed zdiagnozowaniem alergii

Wywiad przed zdiagnozowaniem alergii

Ważnym elementem diagnostyki alergii jest wywiad lekarski. W wielu przypadkach pozwala on na znalezienie grupy potencjalnych alergenów.

Lekarz alergolog prosi pacjenta o przedstawienie historii choroby. W wywiadzie lekarz może dowiedzieć się, kiedy pacjent zaobserwował objawy alergiczne i w jakiej sytuacji one wystąpiły. Często dzięki pytaniom lekarza, osoba u której wystąpiły objawy alergiczne jest w stanie skojarzyć, jaka substancja mogła je wywołać. Pozwala to na zawężenie spektrum możliwych substancji alergizujących, co za tym idzie ułatwia przeprowadzenie testów skórnych.

W wywiadzie istotne jest również ustalenie, czy w rodzinie występowały przypadki alergii i jakiego ona była rodzaju. Elementem uzupełniającym wywiad lekarski przed zdiagnozowaniem alergii, jest badanie lekarskie. W jego trakcie lekarz alergolog bada stan skóry i błon śluzowych pacjenta. Sprawdzane są również czynności oddechowe.

Połączenie wywiadu lekarskiego z podstawowym badaniem skóry i błon śluzowych, pozwala niejednokrotnie na ustalenie rodzaju alergizującej substancji. W przypadku gdy badanie nie jest w stanie jednoznacznie określić źródła alergii, konieczne jest przeprowadzenie testów skórnych, laboratoryjnych, ekspozycyjnych lub obrazowych.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: