Testy alergiczne

Choroby alergiczne są współczesną plagą. Na jakiś rodzaj uczulenia cierpi około 10 – 30 % populacji. Niestety – większość tego typu schoreń ma charakter przewlekły i wymaga stałej terapii.
Skąd bierze się alergia? Jej objawy odczuwamy, gdy organizm (a dokładniej układ odpornościowy) nieprawidłowo reaguje na pewne czynniki. Zamiast ochraniać nas przed działaniem agresywnych drobnoustrojów reaguje on również na substancje nie będące wirusami czy bakteriami. Wyróżniamy podstawowe dwie grupy alergenów: wziewne (do których zalicza się m.in. roztocza, pyłki roślin, zarodniki pleśni, sierść zwierząt) oraz pokarmowe.
Testy alergiczne umożliwiają wykrycie czynnika, który wywołuje reakcję alergiczną. Stosuje się w tym celu próbki alergenów. Ważnym elementem stawiania diagnozy jest również wywiad przeprowadzany z pacjentem. Dokładniejsze ustalenie przyczyny alergii wymaga specjalistycznych pomiarów.
W poradniach alergologicznych mamy możliwość wykonania: testów skórnych punktowych (najlepiej wykrywających alergeny wziewne), testów płatkowych oraz testów z krwi. Przy testach skórnych należy pamiętać, aby na tydzień przed nimi nie stosować leków (przeciwhistaminowych czy kortyzonowych), w dniu wizyty nie używać kosmetyków perfumowanych, nie pić kawy, alkoholu, nie palić, oraz włożyć ubrania z naturalnych materiałów. Podstawowy test skórny obejmuje 20 najbardziej typowych alergenów (można jednak uzupełniać listę o inne), jest wykonywany zarówno w ramach NFZ jak i prywatnie. Wtedy jednak jego koszty są relatywnie wysokie (około 25 złotych /alergen). Testy z krwi nie wymagają zachowywania procedur – są wskazane zwłaszcza, gdy alergia ma ostry przebieg i pacjent nie może sobie pozwolić na odstawienei leków. Tego typu badanie również podlega refundacji. Innym rodzajem testów alergicznych są testy skórne płatkowe. Stanowią metodę wspomagającą m.in. diagnozowanie kontaktowego zapalenia skóry. Nasączone alergenem krążki bibułowe są pozostawiane na skórze pleców przez 48 godzin. Rozpoznanie alergii jest bardzo istotne dla poprawy jakości życia alergika. Przewlekłe schorzenie może bowiem zaostrzać się w toku życia i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: