Uczulenie na leki

Uczulenie na leki

Podobnie jak produkty spożywcze, leki mogą powodować reakcje alergiczne.

Alergia może być wywoływana nie tylko przez pyłki, sierść czy roztocza. Reakcje uczuleniowe mogą występować również w przypadku przyjmowania pewnych leków. Jeden preparat u każdego może dawać inne objawy. Najczęściej uczulają środki przeciwbólowe oraz antybiotyki laktamowe (penicylina, amoksycylina).

Objawy

Jak rozpoznać uczulenie na leki? Może się ono objawiać bardzo różnie. Często obserwowane są zmiany skórne, pokrzywka, zaczerwienienie. Może towarzyszyć im pewien dyskomfort w postaci swędzenia. Poza tym, nadwrażliwość objawiać się może poprzez gorączkę, ból brzucha, wymioty, bóle mięśni i stawów. Objawy pojawiają się różnie – zarówno natychmiastowo po przyjęciu leku jak i kilka dni po.

Zagrożenia

Zdarza się, że lek może spowodować tzw. wstrząs anafilaktyczny. Jest to gwałtowny spadek ciśnienia, który może prowadzić do utraty przytomności, a nawet zgonu. Wstrząs zdarza się jednak bardzo rzadko.

Przyczyny

Przyczyna takich reakcji może być różna. Często jako jeden z powodów wymienia się uwarunkowania genetyczne, to jak często dany lek się przyjmuje czy leczone w danym momencie infekcje. O każdej alergii należy zawsze powiadomić swojego lekarza, który wypisując receptę musi być świadom tego, o pacjentowi może jeszcze bardziej zaszkodzić.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: