Testy na alergie skórne. Jak ustalić przyczyny alergii

Testy na alergie skórne. Jak ustalić przyczyny alergii

Testy na alergie skórne. Co roku wzrasta odsetek osób dotkniętych alergią. Zanieczyszczenie środowiska, wysoko przetworzona żywność oraz kosmetyki na bazie sztucznych barwników i silnych detergentów zaburzają funkcjonowanie układu immunologicznego.

Jak ustalić przyczynę alergii?

Pod terminem alergia kryje się patologiczna nadwrażliwość na substancję, która w rzeczywistości nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

W wyniku reakcji immunologicznej powstają swoiste przeciwciała, które przyłączają się do antygenu (cząstki wywołującej reakcję ze strony systemu odpornościowego) i tym samym przyczyniają się do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego. Zmiany skórne mogą mieć podłoże alergiczne, aczkolwiek często są mylone z wypryskiem kontaktowym. Z pomocą przychodzą nam nowoczesne metody diagnostyczne.

Testy skórne

Najczęściej wykorzystuje się testy skórne, które opierają się na zjawisku nadwrażliwości natychmiastowej. Ta technika diagnostyczna pozwala wykryć reakcję IgE-zależną w obrębie skóry. Podczas badania podaje się alergen, który przyłącza się do swoistego IgE na powierzchni mastocytów (komórek tucznych), co przekłada się na uwolnienie histaminy i powstanie bąbla. W przypadku testów skórnych wykorzystuje się standaryzowane alergeny. Badanie może przeprowadzić przeszkolony diagnosta.

Testy punktowe i testy śródskórne

W przypadków testów skórnych wyróżniamy: testy punktowe i testy śródskórne. Technika punktowa opiera się na umieszczeniu roztworu zawierającego alergen na skórze i nakłuciu skóry w obrębie kropli roztworu. Równolegle przeprowadza się dodatnią próbę kontrolną z roztworem histaminy oraz ujemną próbę kontrolną z roztworem soli fizjologicznej. Testy śródskórne charakteryzują się wysoką czułością i znalazły zastosowanie w diagnostyce reakcji alergicznej typu natychmiastowego oraz reakcji opóźnionej. Ta metoda polega na wstrzyknięciu alergenu przy użyciu strzykawki tuberkulinowej, co przekłada się na powstanie bąbla o średnicy 2-3 mm. W przypadku ujemnych testów punktowych, podaje się alergen w stężeniu 100-krotnie mniejszym niż był wykorzystany w teście punktowym.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: