Glukagon – czym jest i kiedy go podawać?

Karolina Grabowska z Pexels
Karolina Grabowska z Pexels

Glukagon jest jednym z hormonów, który określany jest także mianem komórek alfa. Działają one przeciwstawnie do komórek beta, które odpowiadają za wydzielanie insuliny. Z tego względu, że jest odpowiedzialny za podnoszenie poziomu glukozy- stosuje się go chociażby w przypadku hipoglikemii. Można więc powiedzieć, że jest jednym z kluczowych hormonów odpowiedzialnych za regulację poziomu cukru we krwi. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? 

Co to jest glukagon i kiedy go należy podać?

Glukagon jest hormonem wydzielanym przez trzustkę, jego działanie jest odwrotne dla insuliny, a więc w wielu przypadkach- bardzo istotne dla zachowania równowagi gospodarki cukrowej w organizmie.

  • Ze względu na pobudzanie organizmu do wydzielania większej ilości glukozy, glukagon jest stosowany przy leczeniu hipoglikemii. Glukoza jest uwalniana ze specjalnego, niejako dodatkowego „magazynu” zlokalizowanego w wątrobie. Wiele przydatnych informacji na temat gospodarki cukrowej w organizmie można znaleźć bezpośrednio na stronie https://diabetyk24.pl/.  Podanie glukagonu ma więc sens w przypadkach niedocukrzenia organizmu, które są tak samo groźne jak przypadki hiperglikemii.
  • Glukagon zwiększa częstotliwość rytmu serca.
  • Oddziałuje na nerki- ma głównie działanie moczopędne.
  • Oddziałuje na przewód pokarmowy- zmniejsza ilość produkowanego soku żołądkowego, hamuje pracę układu trawiennego.

Kiedy konieczne może być podanie glukagonu i jak to zbadać?

Najczęściej poziom glukagonu bada się w przypadku diagnostyki w kierunku cukrzycy typu 1. Analogicznie, badanie poziomu glukagonu jest wskazane w przypadku podejrzenia występowania różnego rodzaju chorób trzustki, która jest odpowiedzialna za jego produkcję. Oznaczenie poziomu glukagonu wykonuje się w diagnostyce raka lub też kiedy wystąpią charakterystyczne zmiany rumieniowe na ciele pacjenta. Normą jest stężenie od 50 do 100 ng/l glukagonu we krwi.

Obniżona ilość glukagonu może się pojawić w konsekwencji przyjmowania zbyt dużych dawek insuliny. Analogicznie, badanie glukagonu może pomóc w oceni efektywności działania insuliny, gdyż działa ona w stosunku do glukagonu przeciwstawnie. Samo badanie poziomu glukagonu wykonuje się z krwi. Próbka powinna zostać pobrana z żyły łokciowej w godzinach porannych, na czczo. Badanie samo w sobie nie jest wykonywane zbyt często- najczęściej muszą być konkretne przesłanki, aby je zlecić.

Glukagon – cena oraz uzasadnienie podania

Istnieje możliwość zewnętrznego dostarczenia do organizmu hormonu takiego jak glukagon. Lek dostępny jest w aptekach jako glukagonem i najczęściej jest przepisywany przez diabetologa (pacjentom, którzy są leczeni insuliną). Kupując ten lek otrzymujemy strzykawkę, a także suchą substancję w fiolce oraz igłę z rozpuszczalnikiem. Aby samodzielnie wykonać zastrzyk należy przygotować roztwór, który powstaje z rozpuszczalnika i z substancji suchej, a następnie wykonać zastrzyk domięśniowo lub podskórnie. Szereg przydatnych informacji o stosowaniu glukagonemu można znaleźć w linku https://diabetyk24.pl/blog-section/jak-i-kiedy-podac-glukagon. W praktyce, preparat znajduje zastosowanie w dwóch najczęstszych przypadkach:

  • W przypadku ciężkiego niedocukrzenia, które w konsekwencji może skończyć się utratą świadomości. Substancja pozwala uwalniać glukozę zmagazynowaną w wątrobie pod warunkiem, że się ona tam znajduje. Reakcja na podanie substancji powinna nastąpić już w około 10 minut od wykonania zastrzyku.
  • W przypadku chorób układu pokarmowego oraz wtedy, kiedy konieczne jest zahamowanie jego pracy w celu przeprowadzenia takich badań jak gastroskopia.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: