Testy alergiczne z krwi. Jak wygląda taki test?

Testy alergiczne z krwi. Jak wygląda taki test?

Test alergiczny z krwi. Alergeny to czynniki, które wywołują bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Osoby, których organizm nieprawidłowo reaguje na nieszkodliwe czynniki, mogą borykać się z problemami oddechowymi, skórnymi czy ze strony układu pokarmowego. Wyeliminowanie czynnika wywołującego tego objawy to najlepszy sposób radzenia sobie z alergią. Aby czynnik ten poznać, można wykonać testy alergiczne.

Jak wygląda test alergiczny z krwi?

Testy alergiczne mogą zostać wykonane różnymi metodami. Jedną z nich są testy z krwi. Próbka krwi, która jest niezbędna do wykonania testu na ogół pobierana jest z żyły łokciowej. Pobieranie krwi trwa kilka minut. Osoby, które będą miały wykonywane testy alergiczne krwi do badania nie muszą przygotowywać się w specjalny sposób. Nie muszą nawet być na czczo. Odnośnie wykonania terminu testów należy jednak zawsze konsultować się z lekarzem, gdyż niektóre przyjmowane leki mogą zaburzać wyniki. Na pewno na 7-14 dni przed wykonaniem testu należy odstawić leki antyhistaminowe.

Jakie alergie wykrywa test alergiczny z krwi?

Testy alergiczne z krwi wykonywane są w dwóch panelach. Są to:

  • panel pokarmowy. W jego ramach analizowanych jest na ogół 21 najczęściej występujących alergenów pokarmowych. Są to głównie owoce i warzywa, produkty zbożowe, mleko i nabiał, ryby;
  • panel wziewny – w tym panelu analizuje się 21 najczęściej występujących alergenów wziewnych.

Testy na alergię z krwi u dzieci

Testy alergiczne z krwi można wykonać w każdym wieku. A to znaczy, że są one wykonywane również u dzieci. Panele pediatryczne zostały skonstruowane tak, aby obejmowały 28 alergenów, które u dzieci występują najczęściej.

Są to nie tylko alergeny pokarmowe, ale także roztocza kurzu, grzyby, pyłki roślin, zarodniki pleśni, alergeny pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo test na alergię u dzieci obejmuje egzogenne resztki cukrowe. Test na alergię z krwi wykonuje się u dzieci z podejrzeniem alergii oraz ze zdiagnozowaną skazą białkową.

W celu zdiagnozowania alergii u dzieci i osób dorosłych wykonuje się testy z krwi. Próbka krwi jest niewielka, badanie nie jest przeprowadzane na czczo.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: