Co najczęściej uczula dzieci

Co najczęściej uczula dzieci

Czego nie podawać dziecku, aby nie narażać go na wystąpienie reakcji alergicznej?

Przy małych dzieciach, których organizm jest bardziej delikatny niż dorosłego człowieka, często trzeba uważać na to co zjadają. Zwłaszcza, jeśli rodzice są alergikami istnieje ryzyko, ze maluch odziedziczył te skłonności. Co zatem może prawdopodobnie powodować nieprawidłową reakcję immunologiczną u dzieci?

Mleko, orzechy

Pierwszym produktem, który należy ostrożnie wprowadzać do diety dziecka jest mleko i produkty mleczne. Białko znajdujące się w mleku krowim bywa silnym alergenem w przypadku wielu malców. Dziecko może również źle tolerować orzechy, dlatego należy zwraca uwagę nie tylko na ich obecność w jadłospisie, ale i na to, czy nie znajdują się w śladowych ilościach w produktach nie mających z orzechami niczego wspólnego.

Zdarza się, ze uczulają też ryby, a także cytrusy i owoce egzotyczne. Należy podchodzić do nich ostrożnie, gdyż mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Warto również sprawdzić, czy maluch nie jest uczulony na jajka, powszechnie występujące we w wielu produktach i potrawach. Kakao tak często występujące w ulubionych słodyczach również może okazać się niebezpieczne.

Należy jednak pamiętać, że to, iż produkty takie jak mleko czy orzechy często występują w diecie w roli silnego alergenu, nie znaczy, że jest tak w przypadku wszystkich dzieci. Dlatego należy do tych produktów podchodzić ostrożnie, ale nie wyrzucać ich z jadłospisu od razu.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: