Alergia na owoce morza

Alergia na owoce morza

Do niedawna niewielu Polaków spożywało owoce morza. W związku z tym niewielu z nas jest przygotowanych do trawienia składników zawartych w krewetkach, krabach itp.

Z alergią na owoce morza boryka się wielu Polaków. Ta przypadłość jest zaliczana do uczuleń pokarmowych. Oznacza to, iż wystąpienie niepożądanych reakcji poprzedza konsumpcja.

Predyspozycje alergiczne

Z przeprowadzonych badań wynika, iż niektóre osoby posiadają predyspozycje do wystąpienia reakcji alergicznych. Choć uciążliwe dolegliwości mogą pojawić się wskutek konsumpcji każdego gatunku, zaliczanego do owoców morza, najczęściej uczulają raki, ostrygi, krewetki, homary, kraby, kalmary i ślimaki. Wspomniane zwierzęta wykazują silne działanie alergizujące. Oznacza to, iż spożywając potrawy, które zawierają śladowe ilości owoców morza, możemy doczekać się gwałtownej reakcji ze strony układu immunologicznego.

Owoce morza – wstrząs anafilaktyczny

Zdarza się, iż owoce morza prowadzą do śmierci. U niektórych osób konsumpcja kraba kończy się wstrząsem anafilaktyczny. Jeśli w porę nie zostanie mu udzielona pomoc, może dojść do zgonu.

Termostabilność alergenów

W przypadku owoców morza alergeny znajdują się w mięsie. W tym miejscu warto podkreślić, iż wykazują one termostabilność. Oznacza to, iż białka odpowiedzialne za wystąpienie reakcji uczuleniowej, są odporne na obróbkę termiczną.

Alergia na owoce morza – objawy

Wśród objawów alergii na owoce morza wymienia się:

  • nudności

  • wymioty

  • zaparcia i biegunki

  • ból brzucha

  • duszności

  • zapalenie spojówek

  • wodnisty katar.

W związku z tym, iż konsumpcja owoców morza jest obciążona ogromnym ryzykiem, osoby, które cierpią na alergię pokarmowe, powinny ich unikać.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: