Diagnostyka alergii kontaktowej

Diagnostyka alergii kontaktowej

Najczęściej stosowanym testem w przypadku alergii kontaktowej są testy płatkowe. Alergia kontaktowa to nieprawidłowa reakcja organizmu głownie na środki chemiczne. Są to najczęściej środki spotykane w kosmetykach, jak konserwanty, barwniki czy środki zapachowe.

Alergia objawia się bardzo nieprzyjemnie, poprzez pojawianie się na skórze zmian, które ciężko się goją.

Objawy

Objawy alergii kontaktowej to przede wszystkim rany, o określonym kolorze, często pojawiające się wraz z obrzękiem wokół. W przypadku tej alergii, najpierw zaczynają się one sączyć, dopiero później pojawia się strup, który po jakimś czasie złuszcza się. Alergii tej często towarzyszy świąd.

Badania i testy

Aby dobrać odpowiednią terapię należy najpierw określić jakie środki szkodzą, tj. wytypować antygeny. Dlatego jeśli zauważy się u siebie pierwsze objawy, należy udać się do lekarza. Przeprowadzi on dokładny wywiad, który już może dać obraz tego, co wywołuje reakcje alergiczne. Aby jednak mieć całkowitą pewność, przeprowadza się tzw. testy płatkowe. Polega to na umieszczeniu na skórze bibułek nasączonych określonymi substancjami. Przykleja się na nie plaster, a po upływie określonego czasu, odczytuje się wyniki poprzez zmiany, jakie zaszły w przypadku każdego z alergenów.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: