Alergie pokarmowe. Na alergię choruje coraz więcej osób. Dotyka ona głównie dzieci, ale przybywa także osób dorosłych, u których jest rozpoznawana alergia. Niepożądane reakcje organizmu mogą wywołać bardzo różne czynniki. Alergię mogą powodować między innymi czynniki, które znajdują się w produktach żywnościowych.
Skąd się biorą alergie pokarmowe?
Alergia pokarmowa najczęściej dotyka niemowlęta, gdyż ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Zdarza się jednak, że alergia pokarmowa pojawia się także u osób dorosłych. W przypadku alergii pokarmowej bardzo rzadko pojawiają się objawy ze strony układu pokarmowego. Ten rodzaj alergii najczęściej objawia się wysypką, bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunką. Jedną z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowych jest białko mleka krowiego oraz białko występujące w pszenicy, jęczmieniu i ziarnach żyta.
Uczulać mogą także:
- słodycze;
- soja i produkty sojowe;
- ryby, oraz owoce morza;
- owoce cytrusowe, truskawki, maliny, poziomki;
- jajka;
- orzechy – w szczególności orzeszki ziemne.
Przyczyną alergii pokarmowej mogą być także zawarte w produktach żywnościowych barwniki i konserwanty. Uczulać mogą siarczyny, glutaminian sodu czy tartrazyna.
Testy na alergie pokarmowe
W przypadku bardzo wielu alergii pokarmowych w celu postawienia diagnozy mogą zostać przeprowadzone testy alergiczne. Testy te wykonywane są z krwi. Na ogół krew do wykonania testów na alergię pokarmową jest pobierana na czczo. Oznacza to, że osoby, które testy te będą miały wykonywane, przez około 12 godzin przed pobraniem krwi nie mogą spożywać żadnych pokarmów ani napojów. Profil pokarmowy obejmuje analizę 21 najczęściej wywołujących alergię alergenów. Pacjenci mogą zostać przebadani między innymi w kierunku mleka i jaj, ziaren pszenicy, żyta, jęczmienia, orzechów laskowych, ziemnych i migdałów, ryb oraz owoców morza.
Alergia pokarmowa może dotknąć zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Znając czynnik, który wywołuje alergię można go wyeliminować ze swojej diety unikając poważnych niepożądanych reakcji.
*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.