Ile jest możliwych alergenów?

Ile jest możliwych alergenów?

U człowieka reakcję alergiczna może wywołać bardzo wiele czynników.

Alergen to czynnik wywołujący pewną reakcję alergiczną. Może mieć ona różny przebieg, intensywność. Może wywoływać różne reakcje skórne, problemy pokarmowe, wywoływać łzawienie lub suchość w oczach, duszności. Substancji uczulających jest wiele, jednak można je podzielić na konkretne typy.

Pokarmy

Pierwszym z nich będą alergeny występujące w pokarmach, np. orzechy, które często wywołują u innych obrzęk języka, gardła. Warto wiedzieć na co jest się uczulonym, gdyż niektóre reakcje na składniki pokarmowe mogą być bardzo gwałtowne i zagrażać zdrowiu.

Z powietrza

Kolejnym typem alergenów są te pochodzące z powietrza czyli wziewne. Reakcje na nie można zaobserwować najczęściej w sezonie letnim i wiosennym, gdyż prym wiodą tutaj rośliny, które pylą sezonowo. Taka reakcja objawia się najczęściej poprzez katar, łzawienie i obrzęk wokół oczu.

W kontakcie ze skórą

Ostatnią grupą alergenów są tzw. kontaktowe, czyli takie, które w kontakcie ze skóra powodują określoną reakcje np. obrzęk, swędzenie, zaczerwienienie. Bardzo często obserwuje się np. nietolerancję innej biżuterii, jak tylko złotej.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: