Jak pomóc małemu (i dużemu) „atopikowi”?

PlanetCare z Unsplash
PlanetCare z Unsplash

Atopowe zapalenie skóry to poważny problem, zwłaszcza w przypadku maluchów, które mają niższy próg odczuwania bólu, niż dorośli. AZS ma podłoże genetyczne i objawia się zapalną reakcją naskórka na alergeny znajdujące się w otoczeniu. Skóra osoby chorej jest czerwona i podrażniona, a przy tym zmianom towarzyszy nieprzyjemne swędzenie, przez co chory często rozdrapuje miejsca ze zmianami zapalnymi. Taka reakcja spowodowana jest tym, że skóra chorego na AZS nie wytwarza naturalnej bariery lipidowej, przez co naskórek jest ciągle przesuszony i bardziej podatny na działanie czynników zewnętrznych. Na szczęście dzięki odpowiedniej pielęgnacji można złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry.

Odpowiednia pielęgnacja skóry

Wyjątkowo nieprzyjemny przebieg ma zwłaszcza atopowe zapalanie skóry u dzieci, dlatego pielęgnacja małego „atopika” powinna być szczególnie staranna (tymi samymi zasadami powinni kierować się też dorośli, u których pojawia się AZS). Nawilżanie skóry powinniśmy zacząć już w kąpieli; woda w wannie powinna mieć odpowiednią temperaturę, czyli nie być ani za gorąca, ani za zimna. Do kąpieli powinniśmy dolać specjalnego płynu bogatego w emolienty, które już w wannie stworzą na skórze malucha warstwę ochronną, a także zapobiegną wysychaniu skóry w kontakcie z wodą. Takie płyny najczęściej posiadają w składzie dodatek olejków oraz delikatne środki myjące pochodzenia naturalnego. Po kąpieli należy malucha osuszyć miękkim ręcznikiem, delikatnie przykładając tkaninę do skóry, a na koniec natrzeć skórę dziecka specjalnym, głęboko nawilżającym balsamem lub olejkiem. W drogeriach i aptekach dostępne są specjalne kosmetyki dla osób z AZS, które nie zawierają w składzie potencjalnie drażniących składników.

Pranie odzieży osób z AZS

Jednak nawilżanie skóry to nie wszystko. Również ubrania dzieci i dorosłych z AZS wymagają specjalnej pielęgnacji. Zwykłe, drogeryjne proszki zawierają w składzie silne detergenty oraz niekoniecznie przyjazne wrażliwej skórze składniki, takie jak dodatki zapachowe. Proszki tworzone z myślą o osobach z problemami skórnymi są pozbawione substancji drażniących oraz najczęściej bezzapachowe. Dzięki temu wszystkie szkodliwe składniki zostają z nich wyeliminowane, a chorzy unikają dodatkowej dawki potencjalne drażniących substancji.

Dodatkowym sposobem na łagodzenie objawów AZS jest dobór odpowiednich tkanin. Przy dobrze prowadzonej pielęgnacji stany zapalne można całkowicie zniwelować i zapewnić choremu maksimum komfortu. Warto spróbować!

Więcej (+ infografika): http://jelp.pl/bezpieczne-pranie/artykuly/azs-atopowe-zapalenie-skory/

Artykuł sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: