Dlaczego testy ekspozycyjne są niebezpieczne?

Dlaczego testy ekspozycyjne są niebezpieczne?

Testy ekspozycyjne wykorzystuje się w diagnostyce różnego rodzaju alergii. Mają niewątpliwie wiele zalet, a główną z nich jest  stosunkowo szybka możliwość precyzyjnego określenia alergenu, na jaki reagujemy oraz w jakim stopniu. Należy mieć jednak świadomość, że metoda ta może być również w pewien sposób niebezpieczna.

Szczegóły związane z metodą

Metoda ta polega na celowym wywołaniu objawów chorobowych za pomocą przypuszczalnego czynnika, który wywołuje alergię. Test można przeprowadzić nakraplając śluzówkę nosa, dospojówkowo, poprzez inhalację w celu dostania się alergenu do oskrzeli lub podając w postaci pokarmu.

Ogromne ryzyko

Nigdy do końca nie można przewidzieć sposobu, w jaki zareaguje nasz organizm po ekspozycji na alergen, który wywołuje niepożądane reakcje. Test ten powinien być koniecznie przeprowadzany w obecności lekarza. Zwrócić należy uwagę na fakt, iż objawy powstałe w wyniku kontaktu z alergenem mogą utrzymywać się kilka dni. Dość może również do wiele poważniejszych powikłań.

Typowe powikłania

Reakcje na alergen wystąpić moją nawet do 2-3 godzin po kontakcie z alergenem. Należy więc dokładnie obserwować swój organizm. Do typowych powikłań należą wzmożone:

– pokrzywki i inne zmiany skórne
– obrzęki krtani i języka
– duszności i napady dychawicy oskrzelowej
– wymioty
– biegunka
– obrzęk stawów
– podwyższona temperatura ciała
– ostre zapalenie spojówek
– zespół OAZ, czyli miejscowa anafilaksja

Wstrząs anafilaktyczny to stan krytyczny, który u alergików stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Trzeba o tym pamiętać decydując się na zastosowanie tej metody. W razie wątpliwości lub dodatkowych pytań, konsultacja ze specjalistą rozwieje wszystkie nasze wątpliwości.

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: