Alergia: wyzwanie dla starszaka i jego rodzica

Alergia: wyzwanie dla starszaka i jego rodzica

Sezon na alergie rozpoczął się na dobre. Dokuczliwy katar, męczące zapalenie spojówek, trudności w oddychaniu potrafią uprzykrzyć życie dzieciom i dorosłym, ale szczególnie dotkliwe bywają dla kilkulatków. Jak pomóc zadbać o codzienną higienę nosa maluchowi, który chce być samodzielny i wszystko robić sam? Trzeba sięgnąć po rozwiązania dopasowane do wieku dziecka – radzi dr Łukasz Durajski, specjalista pediatra.

 

Poskromić potwora

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik, taki jak: pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza, wełna i pierze. Wiosną i latem najbardziej powszechne są reakcje alergiczne związane z pyleniem traw, ziół i drzew. Alergikom dokuczają miedzy innymi pyłki: traw, brzozy, topoli, jesionu, szczawiu czy pokrzywy.

– W przebiegu reakcji alergicznej układ odpornościowy traktuje niegroźne, naturalne substancje jak zagrożenie – organizm broni się reakcjami, których celem jest unieszkodliwienie i wydalenie „szkodników”. Jedną z najczęstszych chorób alergicznych jest alergiczny nieżyt nosa, nazywany katarem alergicznym. Katar ma pomóc fizycznie usunąć z organizmu „nieprzyjaciół” – wyjaśnia dr Łukasz Durajski.

Skala występowania chorób alergicznych zwiększa się z każdym rokiem – podczas swojego życia niemal każdy człowiek przechodzi co najmniej jedną reakcję alergiczną, a co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych. Obecnie na choroby alergiczne cierpi połowa Polaków.[1]

Alergie najczęściej bezpośrednio nie zagrażają życiu, ale ich objawy bywają na tyle trudne i uciążliwe, że znacząco obniżają jego jakość – powodują złe samopoczucie ogólne, dolegliwości miejscowe (ból, swędzenie, opuchliznę), zmęczenie i rozdrażnienie. Objawy są dotkliwe dla każdego alergika, ale szczególnie – dla dzieci.

 

Alergia groźna dla starszaków

– Alergia dotyka dzieci w sposób szczególnie podstępny: osłabia bardziej niż dorosłych, utrudnia sen, zaburza smak, przez co dziecko niechętnie je. Niewyspane, osłabione ma trudności w koncentracji, trudniej się uczy, gorzej radzi sobie w sporcie i trudniej mu się bawić. O ile dorosły łatwiej poradzi sobie z objawami alergii, to u dziecka złe samopoczucie i objawy nie zawsze są wyraźnie artykułowane – maluch „grymasi” i „marudzi”, o co trudno go przecież winić – tłumaczy dr Łukasz Durajski. – Jak wspierać dzieci? Trzeba sięgać po rozwiązania dopasowane do wieku, ponieważ kilkulatek to pacjent, który często wszystko chce robić sam i wszystko wie lepiej niż mama, tata czy pan doktor – trzeba sprostać tym wymaganiom – dodaje dr Łukasz Durajski.

 

 

Tajna broń juniora Disnemar junior

W walce z objawami alergicznego nieżytu nosa pomoże codzienna higiena i pielęgnacja narządu. – Nos pełni funkcję naturalnego filtra – zatkany i zanieczyszczony nie może prawidłowo spełniać swojej funkcji, dlatego tak ważne jest jego delikatne oczyszczanie i nawilżanie śluzówki nosowej – mówi dr Łukasz Durajski.

Rozwiązania w zakresie higieny i pielęgnacji nosa stosowane u niemowlaków nie sprawdzą się dobrze u starszych dzieci – pomoc rodziców w czyszczeniu nosa u starszaków, dzieci w wieku od 5 do 12 lat nie jest zwykle mile widziana. Dzieci chcą samodzielnie dbać o codzienną higienę i pielęgnację.

Odpowiedzią na te wyzwania jest dostarczenie dziecku odpowiednich rozwiązań i mądre wspieranie w codziennej samodzielnej higienie nosa. Z myślą o potrzebach dzieci w wieku 5-12 lat powstała nowość w portfolio Disnemar – roztwór soli mineralnych o neutralnym pH, wspierający codzienną higienę i walkę z niedrożnością nosa spowodowaną alergią – Disnemar Junior.

– Disnemar Junior posiada specjalny dozownik rozpylający zawartość w postaci delikatnej mgiełki – nebulizator mikrodyfuzyjny, który jest bezpieczny dla dziecka (nie spowoduje zachłyśnięcia) i pozwoli na aplikację w każdej pozycji ciała. Jeśli pokażemy dziecku jak użyć produkt i powiemy, by maluch wytarł nos chusteczką, dziecko może następnie aplikować roztwór samodzielnie. Disnemar Junior pomoże maluchowi delikatnie i skutecznie oczyścić nos i zmniejszyć objawy alergii – mówi dr Łukasz Durajski.

Disnemar Junior przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-12 lat. Preparat dołączył do rodziny innych produktów Disnemar: Disnemar Baby, dedykowanemu dzieciom w wielu 0-5 lat oraz Disnemar Adult, przeznaczonemu dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia.

 

Tajna broń rodzica – aplikacja mobilna Apsik! Apsik

Z myślą o młodszych i starszych alergikach we współpracy ze specjalistami z zakresu alergologii powstała darmowa aplikacja mobilna Apsik!, która za pomocą alertów odpowiednio wcześniej przypomni alergikowi o zbliżającym się okresie pylenia uczulających go roślin. Dzięki temu jeszcze przed szczytem sezonu można spokojnie umówić się na wizytę lekarską, zaopatrzyć w potrzebne leki i, kiedy nadejdzie szczyt sezonu, nie cierpieć niepotrzebnie z powodu dokuczliwych objawów. W aplikacji można utworzyć kilka różnych profili dla członków rodziny, w tym również najmłodszych dzieci.

Aplikacja APSIK! pozwala również znaleźć gabinety lekarzy alergologów w najbliższej okolicy (funkcja automatycznej lokalizacji) oraz na terenie całej Polski – wyniki są wyświetlane na mapie wraz z numerami telefonów do specjalistów, dzięki którym w wygodny sposób można umówić się na konsultację. W aplikacji APSIK! zamieszczono także instrukcję video, jak prawidłowo stosować leki donosowe.

[1] https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/alergia/czym-jest-alergia/

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: