Testy płatkowe w diagnostyce AZS

Testy płatkowe w diagnostyce AZS

Testy alergiczne mogą zaostrzyć objawy AZS. AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to choroba, która uwarunkowana jest genetycznie. Jest ściśle związana z nieprawidłową reakcją systemu immunologicznego na pewne dawni antygenów.

Objawia się poprzez zaczerwienienie skóry, świąd, oraz znaczną suchość. Mogą wystąpić również zakażenia bakteryjne.

Testy płatkowe

W przypadku każdej alergii ważne jest wykonanie odpowiednich testów, w celu określenia konkretnych antygenów. Popularne są tzw. testy płatkowe. Na czym polegają? Lekarz przykłada do ciała, najczęściej są to plecy, bibułki nasączone konkretnymi antygenami. Następnie na bibułki przykleja się odpowiednio duży plaster, bowiem badanie trwa dwie doby. Po tym czasie lekarz odczytuje wyniki obserwując to jakie zmiany pojawiły się na skórze.

Testy  a atopowe zapalenie skóry

W przypadku AZS takie testy będą wiarygodne, jednak ze względu na formę uczulenia oraz to jak poważne zmiany skórne wywołuje, może nastąpić jej zaostrzenie. Jest to jednak przemijające. Diagnoza w przypadku AZS jest bardzo ważna, w celu wyeliminowania możliwych antygenów z życia codziennego. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: