Alergia na ryby

Alergia na ryby

Co roku wzrasta odsetek dzieci dotkniętych alergią pokarmową. Za ten stan rzeczy odpowiadają różne czynniki. Uczulenie na ryby jest jedną z pięciu najczęściej spotykanych alergii pokarmowych.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż parwalbumina, która występuje w mięśniach ryb, stosunkowo często wykazuje działanie alergizujące.

Alergia na ryby – objawy

Wśród symptomów uczulenia na ryby wymienia się:

  • problemy żołądkowo-jelitowe

  • pokrzywkę

  • obrzęk Quinckego

  • napad astmy.

W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia.

Alergia typu I

Osoby, u których alergia na ryby charakteryzuje się wysokim stopniem nasilenia, kilka minut po konsumpcji mogą zaobserwować pierwsze objawy uczulenia. Sporadycznie zdarza się, iż ta przypadłość przypomina o sobie po 24-48 h od spożycia.

Objawy skórne

Ludzie, którzy borykają się z alergią na ryby, często obserwują u siebie zaczerwienienie, pokrzywkę, obrzęk ust i innych części twarzy.

Objawy ze strony układu pokarmowego

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić natychmiast lub kilka godzin po spożyciu pokarmu. Alergii na ryby często towarzyszą nudności, wymioty, biegunki.

W przypadku alergii na ryby mamy do czynienia z reakcją obronną przeciwko parwalbuminie. Szacuje się, iż 95% osób dotkniętych tą przypadłością, nie toleruje wyżej wspomnianego białka. W związku z tym, iż parwalbuminy wyodrębnione z różnych gatunków ryb, charakteryzują się podobną sekwencją aminokwasów, alergicy powinni wyeliminować ryby ze swojej diety.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: