O pielęgnacji skóry alergicznej

Camille Brodard z Unsplash
Camille Brodard z Unsplash

Skóra alergiczna jest kapryśna, dlatego też bardzo często stanowi duży problem w codziennej pielęgnacji. Jej nadwrażliwość, którą wywołują różne bodźce znacznie utrudnia wybranie odpowiednich kosmetyków. Ponadto zaczerwienienie, podrażnienie, pieczenie, czy na przykład zwalczenie stanów zapalnych to jedne z objawów tego rodzaju cery. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry alergicznej? Jakie kosmetyki są najlepsze dla tak wrażliwej skóry?

Charakterystyka skóry alergicznej

Bardzo ważną funkcję w naszej skórze odgrywa tzw. płaszcz hydrolipidowy. Jest to swoisty mur ochronny skóry, wytworzony z połączenia wody i lipidów, który nie tylko stanowi osłonę przed różnego typu czynnikami zewnętrznymi, ale także dba o odpowiednie nawilżenie.

Naruszenie warstwy hydrolipidowej sprawia, że skóra staje się wrażliwa i alergiczna. I chociaż generalnie alergie są przypadłością uwarunkowaną genetycznie, to coraz więcej osób nabywa je właśnie poprzez różnego typu zaburzenia funkcjonowania.

Jednak niezależnie od tego, czy skóra alergiczna ma podłoże wrodzone czy nabyte, objawia się jednakowymi symptomami. Podrażnienie, zaczerwienienie, nadmierne łuszczenie wraz z poczuciem swędzenia i pieczenia to najczęstsze objawy skóry alergicznej.

Pielęgnacja skóry alergicznej

Jak już zostało wspomniane, pielęgnacja skóry alergicznej nie jest wcale łatwa. Jej trudność polega w głównej mierze na zlokalizowaniu i stopniowym zwalczaniu potencjalnych alergenów. Kolejnym krokiem w dbaniu o tak wrażliwą skórę jest stosowanie kosmetyków nawilżających, które będą sprzyjały naprawie bądź wsparciu płaszcza hydrolipidowego, a także kosmetyków odżywczo-kojących, które z jednej strony przyspieszą proces regeneracji, a z drugiej, ukoją umęczoną cerę.

Dermatolodzy podkreślają, że alergicy powinni korzystać ze specjalnych linii kosmetyków, które zostały stworzone specjalnie dla nich. Jest to o tyle istotne, że wyklucza potencjalne alergeny, a także ogranicza kontakt skóry z substancjami drażniącymi, które niezwykle często zasilają skład preparatów myjących.

Kosmetyki do skóry alergicznej

Skóra alergiczna wymaga stosowania bardzo łagodnych kosmetyków hipoalergicznych bądź dermokosmetyków, których formuła wolna jest od substancji drażniących. Dlatego też osoby z tego typu cerą powinny wystrzegać się kosmetyków, które silnie się pienią, pachną i posiadają intensywny kolor – tego typu produkty z pewnością zawierają pewne substancje, po których bardzo łatwo może wystąpić podrażnienie.

Ponieważ skóra alergiczna wymaga wzmocnienia bariery hydrolipidowej, powinna wykorzystywać w codziennej pielęgnacji kosmetyki o działaniu nawilżającym. Kremy nawilżające dla osób łatwo ulegającym alergiom muszą mieć lekką konsystencję, która dodatkowo nie obciąży wrażliwej cery. Ponadto powinny posiadać zestaw substancji odżywczych i nawilżających. Bardzo ważne jest także, aby, szczególnie kosmetyki na dzień, zawierały filtr przeciwsłoneczny, który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Bardzo dobrym przykładem tego typu kosmetyku jest krem z bogatym olejkiem nawilżającym do skóry alergicznej Mixa, który jednocześnie koi, nawilża, odżywia i chroni tego typu cerę.

Jeżeli chodzi o stosowanie kosmetyków do demakijażu, to alergicy powinny sięgać wyłącznie po tak delikatne preparaty, jak płyny micelarne. Są to produkty, które nie tylko doskonale oczyszczają twarz ze wszelakiego rodzaju zabrudzeń, nie tylko ją nawilżają i odżywiają, ale także przywracają skórze jej naturalnie kwaśne pH, dzięki czemu możliwa jest całonocna regeneracja.

Bez wątpienia, osoby ze skórą alergiczną powinny zrezygnować z wykonywania peelingów oraz stosowania żeli do mycia twarzy, a także innych podobnie inwazyjnych kosmetyków. Stosowanie delikatnych, przeznaczonych do tego typu cery preparatów może zdecydowanie poprawić jej kondycję i uporać się z nieprzyjemnymi oznakami alergii. Z kolei używanie nieadekwatnych środków – za silnych lub za mocnych – nie rozwiąże problemu, a jedynie go pogłębi.

Artykuł sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: