Jak przeprowadza się testy naskórkowe?

Jak przeprowadza się testy naskórkowe?

Testy skórne to jedna z najbardziej popularnych metod diagnozowania alergii.

Jeżeli zaobserwuje się u siebie typowe objawy alergii warto wybrać się do lekarza, aby ustalić co tak naprawdę nas uczula. Znanym i często stosowanym sposobem rozpoznawania konkretnych alergenów, są testy skórne.

Jak wyglądają takie testy?

Najczęściej w celu wykonania testów wybiera się przedramię bądź plecy. Lekarz nanosi na skórę krople odpowiednich alergenów, oraz próbę dodatnią i ujemną. Są one potrzebne do późniejszego porównania bąbli i pęcherzyków, jakie pojawią się na ciele.

Wynik testu można odczytać już po kwadransie. Alergolog mierzy zmiany linijką i porównuje je do próby dodatniej. Im bardziej przypominają zmiany próby dodatniej wielkością, tym bardziej pewne jest, że właśnie ten alergen nam szkodzi.

Zmiany skórne powinny całkowicie zniknąć mniej więcej po godzinie czasu. Jest to w miarę bezpieczna metoda diagnozowania alergii. Przed wykonaniem testów konieczne jest odstawienie leków przeciwalergicznych. W dzień badania należy unikać spożywania produktów silnie uczulających oraz smarowania ciała wszelkiego rodzaju balsamami czy kremami.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: