Alergia a uczulenie- czym się różnią?

Alergia a uczulenie- czym się różnią?

Alergia a uczulenie- jak nie mylić tych dwóch rodzajów reakcji organizmu

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat lawinowo wzrosła liczba osób cierpiących na alergie. Schorzenie to wywoływane jest przez różne substancje i czynniki. Jak rozpoznać alergię, a jak uczulenie?

Czym się różni alergia od uczulenia?

Alergia jest nieprawidłową reakcją organizmu na czynniki, które u zdrowych osób nie powodują żadnych negatywnych zmian w funkcjonowaniu. Alergia bardzo często określana jest zamiennie, jako nadwrażliwość lub uczulenie. Na ogół alergia pojawia się już u dzieci, ale objawy uczulenia mogą pojawić się także u osób dorosłych. Coraz częściej uczulenie diagnozowane jest też u osób w zaawansowanym wieku. Objawy alergii często pojawiają się w okresie menopauzy lub andropauzy. Są też osoby, u których alergia może rozwijać się w sposób niezauważalny lub bezobjawowo.

Jak rozpoznać uczulenie?

Alergia diagnozowana jest nie tylko na podstawie wywiadu z pacjentem, ale także na podstawie wyniku badań diagnostycznych. Jednym z badań diagnostycznych jest badanie serologiczne z krwi. Jego pozytywny wynik świadczy o tym, że doszło do kontaktu organizmu z danym alergenem. Na skutek tego kontaktu organizm zaczął produkować przeciwciała z grupy immunoglobulin -IgE. Nie u wszystkich osób z pozytywnym wynikiem testów serologicznych występują kliniczne obawy alergii. Stan, w którym organizm produkuje przeciwciała, ale nie towarzyszą temu objawy alergii, lekarze nazywają uczuleniem. Jeśli współistnieją bardzo wyraźne objawy kliniczne, wtedy można mówić o alergii. Podobna sytuacja może mieć miejsce także w przypadku testów skórnych. Ich wyniki u części osób mogą być dodatnie, a mimo to nie występują u tych osób kliniczne objawy alergii. Warto wiedzieć, że u niektórych osób uczulonych z czasem może rozwinąć się alergia.

Kiedy mówimy o alergii?

Osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu skórnego na alergię lub testu z krwi, wcale nie muszą być alergikami. O alergii mówi się tylko wtedy, gdy istnieją wyraźne objawy współistniejące. Jeśli obawy kliniczne nie występują – mamy do czynienia z uczuleniem.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: