Testy alergiczne – jest się czego bać?

Wydaje Ci się, że masz alergię? Chcesz przejść testy alergologiczne, ale nie wiesz jak się za to zabrać? A może wcale nie wiesz, czym one są? Poniżej wszystko, co może się przydać, przy przechodzeniu testów na alergię.
Bądź gotowy
W testach alergicznych sprawdzamy, czy jesteśmy uczuleni na jakąś substancję. Jest ich tak wiele, że nie sposób przebadać się na wszystkie, postaraj się zatem do nich trochę przygotować. Jeśli akurat odczuwasz skutki alergii, dobrze jest być na bieżąco z prognozami dla uczulonych. Zwróć uwagę na sytuacje, w których występują lub nasilają się objawy – może rozpoznasz „swój” alergen?
Gdy trafisz już do alergologa najpierw przeprowadzi z Tobą wywiad i takie informacje będą mu potrzebne, a Ty nie będziesz się już musiał nad nimi głowić. Pomoże mu to dobrać odpowiednie próbki alergenów do testów. Ma to znaczenie, bo jeśli „trafi” za pierwszym razem zaoszczędzisz pieniądze na kolejne wizyty i testy. Poza tym, będziesz mógł szybciej rozpocząć leczenie, jeśli okaże się niezbędne.
Który najlepszy?
Oczywiście to lekarz prowadzący najlepiej pomoże w podjęciu decyzji o rodzaju testu. Niemniej dobrze jest wiedzieć na czym testy polegają i jakie są najważniejsze różnice między nimi.
Testy skórne są najbardziej popularne przez szybkość przeprowadzenia i bezpieczeństwo ich wykonywania oraz zasadniczą prostotę. Wykonuje się je, gdy istnieje podejrzenie alergii wziewnej lub kontaktowej. Jednocześnie często najbardziej się ich obawiamy ze względu na konieczność nakłucia skóry. Nakłucia są jednak słabo odczuwalne, wykonywane małą igiełką. Wprowadzony alergen może wywołać rekcję w postaci bąbla lub zaczerwienienia.
W przypadku alergii kontaktowej przeprowadza się testy płatkowe, polegające na noszeniu na plecach plastra z ukrytym pod nim alergenem przez 48 godzin. Jedyną niedogodnością jest fakt, że nie można się wtedy kąpać, ani wykonywać nadmiernego wysiłku.
Niezwykle rzadko lekarz decyduje się na test prowokacyjny, czyli bezpośrednie wprowadzenie doustnie lub do nosa alergenu. Stwarza to ryzyko wyjątkowo silnej reakcji anafilaktycznej, w związku z czym wykonuje się go tylko w warunkach szpitalnych.
Przewagą testów natywnych nad tymi wykorzystującymi zestandaryzowane wyciągi alergenowe (czyli np. testy skórne) jest ich nietypowość. Polega ona na używaniu wyłącznie świeżych produktów. W odróżnieniu od wyciągów mogą one mieć inne właściwości, z których wyciągi w procesie produkcji są oczyszczane. Równocześnie testy natywne są bardziej czułe i zgodne w ponad 90% z testami prowokacyjnymi dającymi wysoką szansę wykrycia alergenu.
W obliczu możliwości wykrycia przyczyny alergii i tym samym skutecznego jej przeciwstawienia się poświęcenie, którego trzeba dokonać przechodząc testy wydaje się więc naprawdę niewielkie.”

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: