Testy na alergie skórne

Testy na alergie skórne

Co roku wzrasta odsetek osób dotkniętych alergią. Zanieczyszczenie środowiska, wysoko przetworzona żywność oraz kosmetyki na bazie sztucznych barwników i silnych detergentów zaburzają funkcjonowanie układu immunologicznego.

Jak ustalić przyczynę alergii? Pod terminem alergia kryje się patologiczna nadwrażliwość na substancję, która w rzeczywistości nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

W wyniku reakcji immunologicznej powstają swoiste przeciwciała, które przyłączają się do antygenu (cząstki wywołującej reakcję ze strony systemu odpornościowego) i tym samym przyczyniają się do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego. Zmiany skórne mogą mieć podłoże alergiczne, aczkolwiek często są mylone z wypryskiem kontaktowym. Z pomocą przychodzą nam nowoczesne metody diagnostyczne.

Najczęściej wykorzystuje się testy skórne, które opierają się na zjawisku nadwrażliwości natychmiastowej. Ta technika diagnostyczna pozwala wykryć reakcję IgE-zależną w obrębie skóry. Podczas badania podaje się alergen, który przyłącza się do swoistego IgE na powierzchni mastocytów (komórek tucznych), co przekłada się na uwolnienie histaminy i powstanie bąbla. W przypadku testów skórnych wykorzystuje się standaryzowane alergeny. Badanie może przeprowadzić przeszkolony diagnosta.

W przypadków testów skórnych wyróżniamy: testy punktowe i testy śródskórne. Technika punktowa opiera się na umieszczeniu roztworu zawierającego alergen na skórze i nakłuciu skóry w obrębie kropli roztworu. Równolegle przeprowadza się dodatnią próbę kontrolną z roztworem histaminy oraz ujemną próbę kontrolną z roztworem soli fizjologicznej. Testy śródskórne charakteryzują się wysoką czułością i znalazły zastosowanie w diagnostyce reakcji alergicznej typu natychmiastowego oraz reakcji opóźnionej. Ta metoda polega na wstrzyknięciu alergenu przy użyciu strzykawki tuberkulinowej, co przekłada się na powstanie bąbla o średnicy 2-3 mm. W przypadku ujemnych testów punktowych, podaje się alergen w stężeniu 100-krotnie mniejszym niż był wykorzystany w teście punktowym.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: