Jakie alergeny badają testy alergiczne?

Jakie alergeny badają testy alergiczne?

Często podejrzewamy, że jakiś czynnik, z którym mamy kontakt, wywołuje reakcję alergiczną. Niestety, często nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam testy alergiczne. Lekarz, przed przystąpieniem do badania, powinien przeprowadzić dokładny wywiad. Zebrane informacje pozwalają zawęzić obszar poszukiwań i wybrać właściwą metodę diagnostyczną. Największą popularnością cieszą się testy skórne. Lekarz zleca ich wykonanie wówczas, gdy podejrzewa alergię wziewną lub pokarmową. Specjalista aplikuje kilka alergenów bezpośrednio na skórę. Zazwyczaj ogranicza się do przedramienia i pleców. Po określonym czasie lekarz sprawdza, czy któryś z czynników wywołał reakcję. O działaniu alergizującym świadczą bąble i ich wielkość.

Test skórny można przeprowadzić dwojako. W przypadku testu punktowego lekarz wypuszcza, w określone miejsce wewnętrznej strony przedramienia, kroplę substancji alergizującej, po czym nakłuwa skórę. Odczyt następuje po 20 minutach. Metodę punktowo wykorzystuje się wówczas, gdy specjalista podejrzewa alergię na pleśnie, cytrusy, owoce krajowe, warzywa, nabiał, mąkę, mięso, ryby i roztocza.

W sytuacji, gdy lekarz przypuszcza, iż ma do czynienia z alergią kontaktową, zleca przeprowadzenie testów płatkowych. Ta metoda diagnostyczna sprowadza się do naniesienia alergenów na bibułkę i przyklejeniem jej do pleców. W celu uniknięcia zafałszowania wyników, plastra nie wolno zdejmować przez 48 h. W tym czasie pacjent musi zrezygnować z kąpieli i prysznica. Po dwóch dniach lekarz dokonuje odczytu. O wystąpieniu reakcji alergicznej świadczy rumień lub wyprysk.

Diagnostyka odgrywa niezwykle istotną rolę w alergologii. Rozpoznanie wroga pozwala na jego eliminację.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: