Testy alergiczne Kraków

Testy alergiczne Kraków

Pierwszym krokiem ku rozpoczęciu skutecznego leczenia alergii jest precyzyjne ustalenie jej źródła. Określenie alergenu jest podstawą dalszego postępowania – który powinien być dopasowany do pacjenta w sposób indywidualny. Leczenie może się opierać zarówno na unikaniu alergenów (o ile to możliwe), przyjmowaniu leków dobranych do rodzaju alergii a także zabieg odczulania (który nie należy niestety do sposobów szybkich, za to w większości przynosi zadowalające efekty). Testy alergiczne można wykonywać w ramach NFZ a także prywatnie. Najwięcej specjalistycznych przychodni znajduje się w dużych miastach. Jednym z nich jest Kraków. W tej metropolii
funkcjonuje dziesięć poradni alergologicznych. Wszystkie podpisały kontrakt z NFZ, dzięki czemu można w nich bezpłatnie wykonać następujące badania:
– testy alergologiczne płatkowe (naskórkowe) – diagnostyka alergii kontaktowej
– testy alergologiczne skórne – diagnostyka nadwrażliwości natychmiastowej
– testy alergologiczne z krwi – badanie poziomui całkowitej i swoistej immunoglobuliny E w surowicy
Świadczenia z zakresu alergologii obejmują nie tylko diagnostykę , ale również leczenie. Alergolodzy zajmują się zarówno terapią chorób alergicznych, jak i powikłań i schorzeń z nimi związanych, takich jak: astma, zapalenie spojówek, choroby płuc i górnych dróg oddechowych, zapalenie skóry, pokrzywka, choroba gruczołów ślinowych, anafilaksja, alergiczne zapalenie ucha środkowego.
Warto pamiętać, że jednostki krakowskie muszą przyjmować również pacjentów z okolicznych gmin (w promieniu około 12 km), w których nie ma dostępu do świadczeń z tego zakresu. Stąd – czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może się wydłużać. Oczywiście jednym z rozwiązań jest wizyta prywatna. Jednak w przypadku testów alergicznych może się to wiązać z wysokimi kosztami – za badanie reakcji na 1 alergen możemy zapłacić od 25 złotych (w wypadku testów skórnych) do nawet 200 – 250 złotych (w przypadku badań z krwi).

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: