Testy alergiczne u doroslych

Testy alergiczne u doroslych

Zmiany skórne, napady astmy czy katar to możliwe objawy alergii. Aby dowiedzieć się, czy faktycznie odpowiada za nie uczulenie, specjalista można wykonać kilka testów.

Napady kaszlu, katar czy łzawiące oczy, zwłaszcza występujące sezonowo, to możliwe objawy alergii. Żeby zbadać możliwe czynniki powodujące uczulenie, należy najpierw udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który następnie wypisze skierowanie do specjalisty.

Pierwszym etapem stawiania diagnozy powinien być dokładny wywiad i badanie lekarskie. To podczas niego alergolog zleci odpowiednie testy. Może to być badanie krwi, testy skórne czy prowokacyjne. Badanie krwi polega na całkowitym lub konkretnym zbadaniu poziomu przeciwciał IgE. Badanie całkowite daje pogląd na to, czy alergia faktycznie występuje. Zbadanie krwi pod kątem konkretnych przeciwciał może dookreślić czynniki powodujące nieprzyjemne objawy.

Badania przeprowadzane na skórze mogą wyglądać różnie. Jednym z bardziej popularnych test punktowy – polega ona na naniesieniu na skórę odpowiednich alergenów, a następnie delikatnym nakłuciu w tych miejscach. Alergeny można również wprowadzać cienką igłą bezpośrednio pod skórę, lub zastosować plaster nasączony odpowiednim alergenem. Takie badanie trwa kilkadziesiąt godzin i w czasie noszenia go nie należy danego miejsca moczyć i unikać wysiłku fizycznego. U pacjentów można również przeprowadzić prowokacje – polegają one na bezpośrednim podaniu alergenu doustnie czy wziewnie. Nie jest to jednak do końca bezpieczne, gdyż reakcja alergiczna może okazać się zbyt gwałtowna.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: