Testy alergiczne – jak się przygotować?

Testy alergiczne – jak się przygotować?

Testy alergiczne – podpowiadamy jak się do nich przygotować i czy w ogóle trzeba

Niektóre substancje, z którymi styka się nasz organizm mogą prowadzić do pojawienia się nadmiernej i nieadekwatnej reakcji komórek odpornościowych. Konsekwencją takiego stanu jest alergia. Aby móc sobie skutecznie z nią radzić, należy zidentyfikować alergen, a więc substancję, która stoi za reakcją alergiczną. Możliwe jest to za pomocą testów alergicznych.

Testy alergiczne u dzieci – jak się przygotować?

Bez względu na to, jaki test zostanie przeprowadzony u dziecka, na około tydzień przed badaniem trzeba odstawić leki przeciwalergiczne oraz przeciwhistaminowe. Wykonanie testów alergicznych u dziecka zażywającego tego rodzaju środki tak naprawdę mija się z celem. Nie pozwoli na postawienie trafnej diagnozy, a tym samym wdrożenie odpowiedniego leczenia. Lekarze zalecają, aby przed stawieniem się na badanie porozmawiać z dzieckiem, dokładnie tłumacząc mu na czym będzie polegał test. Uspokoi to dziecko, a w konsekwencji ułatwi przeprowadzenie badania.

Testy alergiczne skórne – jak się przygotować?

Testy skórne są proste w wykonaniu. W czasie badania na skórę – albo pleców, albo przedramienia – nakłada się krople wybranych alergenów oraz substancji kontrolnych. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, przed planowanym badaniem należy odstawić leki przeciwalergiczne. Z uwagi na to, że alergeny nakładane są na skórę na około tydzień przed planowanymi testami nie należy stosować maści, w których składzie znajdują się glikokortykosteroidy. Wskazane jest odstawienie również tych zawierających inhibitory kalcyneuryny. UWAGA: nie ma potrzeby odstawiania leków wziewnych, które stosowane są w leczeniu astmy.

Testy alergiczne z krwi – jak się przygotować?

Testy alergiczne z krwi nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Ich wykonanie poleca się szczególnie kobietom spodziewającym się dziecka, chorym na choroby skóry, a także tym, u których z jakiegoś powodu nie jest wskazane odstawienie leków antyhistaminowych.

Wykonanie testów alergicznych – zarówno tych skórnych, jak i tych z krwi – jest w pełni bezpieczne. Testy dostarczają informacji na temat tego, co wywołuje reakcje alergiczne. Uzyskane wyniki ułatwiają funkcjonowanie i ewentualne leczenie.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: