Na ratunek alergikom, czyli o kosmetykach do skóry alergicznej

Poko Skincare z Unsplash
Poko Skincare z Unsplash

Skóra alergiczna i skóra wrażliwa często występują wspólnie. Zdarza się, że oba rodzaje skóry nachodzą na siebie, w efekcie czego cera wrażliwa staje się podatna na szkodliwe działanie czynników drażniących i uczulających. Pod wpływem wielu niepożądanych czynników zewnętrznych (stres, silne emocje, wysokie lub niskie temperatury, nagłe zmiany pogody, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, etc.) skóra wrażliwa szybko reaguje, co może stanowić niewygodny problem. Wśród objawów, które towarzyszą skórze alergicznej pojawiają się:

rumieniec,

przesuszenie skóry,

pojawienie się trądziku lub wyprysków,

pęknięcia skóry,

uczucie kłucia,

swąd i pieczenie,

poczucie ściągnięcia skóry.

Ważnym czynnikiem, który negatywnie wpływa na cerę wrażliwą jest stosowanie dużej ilości kosmetyków. Jak pokazują najnowsze badania jedna osoba używa przeciętnie siedmiu różnych produktów w ciągu dnia. Biorąc pod uwagę, że każdy z nich zawiera po kilkanaście rozmaitych składników, ich połączenie może tworzyć swoistą bombę, która eksploduje przynajmniej kilkoma szkodliwymi substancjami mogącymi podrażniać skórę. Dlatego też prawie zawsze dermatolodzy zalecają alergikom, aby po pierwsze, korzystali z kosmetyków jednego producenta, po drugie, aby przed użyciem jakiegokolwiek preparatu robili mini test na skórze. Jeśli po nałożeniu odrobiny kosmetyku na skórę nie pojawi się odczyn alergiczny, można go bez obaw stosować.

Kosmetyki do skóry alergicznej

Osoby ze skórą alergiczną powinny bacznie zwracać uwagę na preparaty, po które sięgają w aptece czy drogerii. W miarę możliwości należałoby wybierać specjalne kosmetyki do cery wrażliwej, które nie będą zawierać kwasu salicylowego, wyciągu z mocznika, intensywnych środków barwiących i zapachowych oraz licznych substancji pochodzenia roślinnego. Warto także uważać na produkty, które zawierają witaminę A i jej pochodne, bowiem mogą one powodować podrażnienia. W pielęgnacji cery wrażliwej dermatolodzy zdecydowanie odradzają stosowania płynów ściągających i tonizujących, a także zwracają swoim pacjentom uwagę, aby dość dobrze chronili się przed promieniowaniem słonecznym.

Alergicy powinni wybierać kosmetyki hipoalergiczne. Są to takie preparaty, które zostały skomponowane z łagodnych składników, a następnie przetestowane na skórze osób skłonnych do alergii. Informacje to poświadczające znajdują się na etykiecie, ulotce lub opakowaniu danego produktu.

Dobry kosmetyk lub krem do cery alergicznej i wrażliwej powinien zawierać:

  • pH zbliżone do naturalnego pH naszej skóry (5,5)
  • tłuszcz zawarty w kosmetykach dla alergików o składzie zbliżonym do naturalnego składu chemicznego tłuszczu naszej skóry,
  • ważne substancje odbudowujące barierę hydrolipidową skóry: m. in. ceramidy, fosfolipidy, skwalen, oleje roślinne o dużej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych tzw. NNKT,
  • składniki nawilżające: gliceryna, lipidy, kwas hialuronowy, chitozan,
  • substancje działające łagodząco i wzmacniająco: D-pantenol (prowitamina witaminy B5), alantoina, proteiny, algi czy specjalnie przeznaczone do tego typu preparatów ekstrakty roślinne (np. lipa, lukrecja, lawenda, świetlik, chaber, bławatek, nagietek, zielona herbata, siemię lniane, oczar wirginijski, etc..),
  • wodę termalną, która koi i działa przeciwzapalnie

Cera alergiczna to już nie problem!

Obecnie około 45% Europejczyków określa rodzaj swojej skóry, jako wrażliwy. Jednak nie jest to problem, z którym nie sposób sobie poradzić. Odpowiednia dawka wiedzy i regularność w działaniu, będą mogły sprawić, że wszelkie niedoskonałości skóry alergicznej na zawsze odejdą w zapomnienie.

Więcej na stronie: http://www.laroche-posay.pl/strona-g%C5%82%C3%B3wna/specjalistyczna-piel%C4%99gnacja/Sk%C3%B3ra-bardzo-wra%C5%BCliwa-alergiczna-t1409.aspx

Artykuł sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: