Jakie mogą być skutki nieleczonej alergii?

Jakie mogą być skutki nieleczonej alergii?

Skutki nieleczonej alergii. Czynników, które mogą powodować alergię jest mnóstwo. Alergia jest nie tylko nieprzyjemnym, ale także niebezpiecznym schorzeniem. Najbardziej groźny jest wstrząs anafilaktyczny, który grozi nawet utratą życia. Lekceważona alergia może jednak prowadzić także do innych, poważnych powikłań.

Alergia a astma

Nawracające, nieleczone stany zapalne dróg oddechowych, które wywoływane są przez nawracającą alergię, mogą doprowadzić do rozwoju astmy. Objawy astmy alergicznej najczęściej pojawiają się w dzieciństwie, nie znaczy to jednak, że nie może się ona rozwinąć także u osób dorosłych. Duszność jest dolegliwością najbardziej typową dla astmy alergicznej. Może się ona pojawić o każdej porze. Wyjątkowo często ataki duszności zdarzają się nad ranem. Astmie alergicznej bardzo często towarzyszy także suchy, napadowy kaszel oraz świszczący oddech.

Zapalenie zatok

Jednym z objawów alergii jest katar sienny. Często występującym powikłanie po nieleczonym katarze siennym jest zapalenie zatok. Może ono być nawracające lub przewlekłe. Nawracające zapalenie zatok może w znaczący sposób obniżać jakość życia, gdyż infekcja pojawiać się może także poza sezonem alergicznym. W skrajnych przypadkach nawracające zapalenie zatok może do rozwoju innych, znacznie groźniejszych chorób – na przykład zapalenia opon mózgowych.

Angina i grypa

Wywołujące alergię alergeny – pyłki roślin, zarodniki pleśni, sierść zwierząt, mleko, roztocza kurzu, orzechy – mogą być przyczyną anginy alergicznej. Jej objawy są bardzo zbliżone do objawów anginy wywoływanej przez wirusy. Anginie alergicznej rzadko towarzyszy gorączka, ale niemal zawsze towarzyszą jej objawy charakterystyczne dla alergii, na przykład katar.

Grypę trudno jest pomylić z alergią. Kichanie, cieknący nos i swędzące oczy w przypadku grypy występują bardzo rzadko. Charakterystyczne dla grypy bóle mięśni i stawów, przy alergii występują niezwykle rzadko.

Nieleczona alergia może skutkować rozwinięciem wielu bardzo poważnych chorób, takich jak astma oskrzelowa czy zapalenie zatok.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: