Dieta ketogeniczna, czyli zdrowa dieta tłuszczowa

Brooke Lark z Unsplash
Brooke Lark z Unsplash

Spalanie tłuszczu dzięki jedzeniu tłuszczu? Z dietę ketogeniczną jest to możliwe! Zazwyczaj stosuje się ją do stosunkowo szybkiej utraty dodatkowych kilogramów, ale coraz częściej poleca się ją także przy leczeniu nadciśnienia i cukrzycy. Dieta ketogeniczna ma wielu zwolenników i przeciwników, jednakże z pewnością warto rozważyć jej zastosowanie jej w celu osiągnięcia swoich celów.

Zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania, polegającym na pozyskiwaniu energii z tłuszczy. Plan żywieniowy oparty na diecie ketogenicznej polega więc na znacznym zwiększeniu spożycia tłuszczy oraz zmniejszeniu liczby kalorii otrzymywanych z węglowodanów. W standardowej, codziennej diecie większości z nas węglowodany stanowią 50 proc., białka 20 proc., a tłuszcze 30 proc. wszystkich spożytych posiłków, natomiast w przypadku diety ketogenicznej tłuszcze stanowią aż ok. 80-90% wszystkich kalorii. W przypadku osób, które nie są na diecie ketogenicznej, głównym źródłem pozyskiwania energii są węglowodany. Z racji tego, że na diecie ketogenicznej niemalże całkowicie rezygnujemy ze spożycia węglowodanów, organizm musi znaleźć nowy sposób na pozyskiwanie energii. W konsekwencji zachodzi tzw. ketoza, czyli rozpad tłuszczy i podniesienie stężenia ciał ketonowych we krwi. Organizm zaczyna więc korzystać w większym stopniu z tłuszczy. Aby dieta ketogeniczna była skuteczna i nie stanowiła zagrożenia dla organizmu, przed jej rozpoczęciem warto wykonać badania u lekarza lub dietetyka.

Dlaczego warto stosować dietę ketogeniczną?

Główną zaletą diety ketogenicznej jest zmniejszenie apetytu i uczucia głodu. Osoby przechodzące na dietę ketogeniczną (która jest dostępna w ofercie przygotowanej przez catering dietetyczny Tychy), bardzo szybko zaczynają odczuwać więcej energii, czuć się lżej i doświadczać znacznie lepszego samopoczucia. Bardzo ważnym celem diety ketogenicznej jest również spadek masy ciała i doskonale spełnia się w tym zadaniu – efekty na diecie ketogenicznej są bardzo szybkie. Ponieważ wykorzystanie glukozy jako źródła energii zostaje ograniczone, jest ona wykorzystywana przez układ nerwowy. Dochodzi więc do spadku ilości glikogenu, a co za tym idzie, również ilość gromadzonej w organizmie wody. Dieta ketogeniczna wspomaga również walkę z insulinoopornoscią, wydzielaniem insuliny oraz sprawia, że czujemy się syci przez długi czas.

Jak stosować dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna składa się przede wszystkim z produktów bogatych w tłuszcze. NA diecie powinniśmy wybierać tłuszcze nasycone (masło, smalec, olej kokosowy) oraz jednonienasycone (orzechy, awokado, olej). Jeżeli chodzi o tłuszcze wielonasycone, najlepiej dostarczać je z produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli np. z tłustych ryb. Białko w planie dietetycznym opartym na zasadach diety ketogenicznej powinno pochodzić z mięsa. Natomiast węglowodany najlepiej dostarczać z warzyw i owoców. Wybieramy jednak owoce i warzywa, w których jest maksymalnie mało węglowodanów. Łatwym sposobem na oparcie diety na produktach tłuszczowych jest dieta pudełkowa.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: