Testy płatkowe – wady i zalety

Testy płatkowe – wady i zalety

Testy płatkowe wykorzystuje się w przypadku nadwrażliwości kontaktowej opóźnionej. Pozwalają one ustalić przyczynę alergii. W przeciwieństwie do typowego uczulenia, gdzie reakcja na alergen jest natychmiastowa,  w przypadku nadwrażliwości kontaktowej  objawy pojawiają się dopiero po kilku dniach.

Przeznaczenie testów płatkowych

Metoda ta polega na przyklejeniu do skóry na plecach specjalnych pasków z drobnymi płatkami, które nasączone są różnego rodzaju substancjami. W ten sposób bada się nadwrażliwość skóry na dany alergen. Testy te służą głównie do wykrywania nadwrażliwości na metale, barwniki tkanin, składniki kosmetyków, lateks, konserwanty, zapachy oraz inne substancje chemiczne.

Zalety

Ogromnymi atutami tej metody są nieinwazyjność oraz prostota. Można ją wykonywać  u młodych pacjentów oraz powtarzać wielokrotnie. Plusem jest również jej powszechność. Na tego typu badanie skierować nas może nie tylko specjalista dermatolog, alergolog, ale także lekarz jakiejkolwiek innej specjalizacji.  Pozwala ona obserwować reakcję organizmu na kontakt z wybraną substancją.

Wady

Testy płatkowe nie są pozbawione wad. Decydując się na tę metodę diagnostyczną, musimy uzbroić się w cierpliwość. Na wyniki czeka się 4-7 dni.  W tym czasie nie wolno moczyć pleców. Powinniśmy unikać również wysiłku fizycznego, który przyczynia się po powstawania potu. Przydatne w tym czasie będą  luźne, przewiewne ubrania. Nieco żmudny może być również okres przygotowania do badania. Na kilka tygodni przed poddaniem się testom należy zaprzestać stosowania niektórych leków takich jaki leki przeciwhistaminowe, zawierające witaminę C, rutynę czy też wapno.

Możliwe skutki uboczne

Pacjent po wykonaniu próby alergicznej powinien pozostać pod opieką lekarską przez co najmniej 2 godziny, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.  Wśród skutków ubocznych wymienia się: obrzęk, zaczerwienienie oraz uczucie rozbicia, zawroty głowy, podwyższona temperatura ciała, duszności. Wszystkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi.

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: