Alergeny wzwiewne są najczęstszą przyczyną chorób alergicznych u ludzi. Dostają się do ustroju przez drogi oddechowe i mogą wywoływać takie choroby jak: astma, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek. Często alergeny inhalacyjne wywołują również objawy skórne czy pokarmowe. Na alergeny wziewne są narażone zarówno dzieci, jak i dorości. Do najczęstszych czynników uczulających należą: kurz (a szczególnie obecne w nim roztocza), sierść i naskórek zwierząt, pierze, grzyby chorobotwórcze (pleśnie) oraz pyłki roślin.
Pyłki roślin wywołują objawy alergii sezonowej. Dlatego dla każdej osoby cierpiącej na uczulenie z ich powodu istotny jest kalendarz pylenia. Pomaga on ustalić, kiedy wystąpienie alergii na daną substancję jest najbardziej prawdopodobe. Najczęściej spotykanym uczuleniem jest nadwrażliwość na pyłki kwitnących traw. Występują jednak również alergie na pyłki niektórych drzew (leszczyna, wierzba, topola, klon, brzoza), krzewów i kwiatów.
Zazwyczaj pylenie kwiatów, krzewów i drzew rozpoczyna się wczesną wiosną, i trwa również latem (zmieniając natężenie). Pylenie to jest również zależne od czynników geograficznych. Na przykład trawy w centralnej Polsce kwitną od końca maja do połowy lipca, ale w rejonach górskich oraz nad morzem – z reguły okres ich pylenia jest opóźniony o około 2 tygodnie.
Będąc alergikiem dobrze jest posiłkować się nie tylko kalendarzem pylenia, ale też specjalną mapą, na której zaznaczona jest intensywność występowania alergenów w danym regionie.
Warto podkreślić, że kalendarz taki musi być ciągle aktualizowany – poszczególne lata różnią się bowiem od siebie natężeniem pylenia. Główną determinantą jest tutaj pogoda. Najgorsze warunki dla alergików występują wtedy, gdy miesiące letnie są upalne i wietrzne (deszcze oczyszczają bowiem powietrze z pyłków). Kalendarz pomaga alergikom przygotować się na ewentualne objawy oraz zachowywać podstawowe środki ostrożności.

Udostępnij :)

Comments are closed.