Jak wyglądają testy alergiczne?

Jak wyglądają testy alergiczne?

Testy alergiczne w dzisiejszych czasach stanowią konieczność dla wielu z nas. Gdy pojawiają się dokuczliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak biegunka, wzdęcia czy gazy, wodnisty katar i częste kichanie, nie należy ich lekceważyć. Mogą bowiem wskazywać na alergię. Tymczasem nieleczone uczulenie z czasem może zaostrzyć  swój przebieg, przeobrażając się nawet w silną astmę.  Jak wyglądają testy alergiczne?

Testy alergiczne pozwalają wykryć przyczynę uczulenia

Gdy wiesz, co cię uczula, możesz tego unikać. Testy alergiczne pozwalają zdiagnozować źródło przykrych dolegliwości. To często okazuje się zaskakujące dla wielu z nas.  Gdy wiesz, że uczula cię mleko, unikasz nabiału. Gdy szkodzą ci roztocza kurzu domowego, musisz częściej sprzątać mieszkanie i prać pościel.

Jak rozpoznać źródło alergii?

Testy alergiczne wykonuje się po to, aby określić przyczynę dokuczliwych dolegliwości. Czasem dość łatwo można się domyślić, co nam szkodzi. Jeśli po głaskaniu psa, swędzi nas cała skóra, pojawia się na niej pokrzywka, to znak, że uczula nas sierść psa. Gdy po wyjściu z domu w okresie wiosenno-letnim zaczynamy kichać, z nosa leci wodnisty katar, a spojówki są zaczerwienione, to prawdopodobnie borykamy się z alergią na pyłki. Niestety, jednocześnie pyli wiele roślin, więc trudno bez testów alergicznych orzec, która z nich nam szkodzi.

Jakie są rodzaje testów alergicznych?

W zależności od rodzaju dolegliwości wyróżniamy testy alergiczne pokarmowe,  kosmetyczne i kontaktowe. Pozwalają one  w krótkim czasie ustalić źródło nieprzyjemnych dolegliwości, unikać alergenów, a w okresie zimowym rozpocząć odczulanie.

Do kogo zgłosić się z objawami alergii?

Jeśli dostrzegasz u siebie symptomy alergii, powinieneś zgłosić się do internisty. Ten po krótkim wywiadzie wypisze ci skierowanie do alergologa, a on z kolei zleci przeprowadzenie testów alergicznych. W związku z tym, iż do alergologa na NFZ ciężko się dostać, wiele osób wybiera prywatny gabinet i decyduje się na wykonanie badań prywatnie, które są w pełni odpłatne.

Czy testy alergiczne bolą?

Testy alergiczne rzadko są bolesne, zazwyczaj pacjent odczuwa tylko lekki dyskomfort przy nakłuwaniu skóry podczas testów punktowych lub pobierania krwi do testów alergicznych z krwi.

Co uczula najczęściej?

W związku z tym, iż alergia jest niewłaściwą reakcją układu odpornościowego na substancję obcą, nie należy jej lekceważyć. System immunologiczny czasem rozpoznaje zagrożenie w zupełnie niegroźnych cząstkach białkowych, które pochodzą z mleka, odchodów roztoczy czy pomidorów.  Osoba uczulona wykonuje testy alergiczne na konkretne alergeny po wcześniej konsultacji z alergologiem. Może on zlecić testy alergiczne na metale, pyłki, sierść zwierząt, nabiał, grzyby i pleśnie, jad owadów, pyłki i toksyny środowiskowe.

Jak unikać alergenu?

Po wykryciu alergenu należy go unikać. Czasem jest to stosunkowo proste, wystarczy odstawić biżuterię zawierającą nikiel czy też zrezygnować z perfumowanych kosmetyków. Kiedy indziej trudno ustrzec się przed alergenami, vide uczulenie na pyłki, które wraz z wiatrem mogą się przemieszczać na ogromne odległości, także w miejsca, gdzie nie rośnie dana roślina.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: