Diagnostyka alergii

Diagnostyka alergii

Diagnostyka alergii- dlaczego jest taka ważna? Jak możemy diagnozować alergie?

W przypadku alergii bardzo ważne jest jej wczesne rozpoznanie. Ułatwia to wdrożenie leczenia, co pozwala zmniejszyć oddziaływanie choroby. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. Czasem jednak to nie wystarcza. Wówczas zlecane są badania diagnostyczne.

Testy alergiczne z krwi

Testy potwierdzające lub wykluczające alergię z krwi polegają na zbadaniu pobranej próbki krwi pod kątem poziomu przeciwciał należących do grupy immunoglobuliny – IgE. Substancje te organizm produkuje pod wpływem reakcji alergicznej. Badanie liczby przeciwciał we krwi pozwala również na rozpoznanie rodzaju konkretnego alergenu. Czas oczekiwania na wyniki testu jest bardzo krótki, dzięki czemu można szybko postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Diagnostyka alergii – Testy alergiczne skórne

Wykonuje się je jedną z dwóch metod. Testy skórne alergiczne mogą być:

  • Skórne punktowe. Zawierający alergen roztwór nanoszony jest na plecy lub przedramię. W miejscu naniesienia alergenu nakłuwa się skórę – reakcja uczuleniowa pojawia się po 15-20 minutach. Jednorazowo u osób dorosłych można sprawdzić 20 alergenów;
  • Śródskórne – roztwór z alergenem aplikowany jest pod skórę przy pomocy strzykawki. To metoda wykorzystywana obecnie bardzo rzadko. Testy alergiczne śródskórne wykonywane są tylko w warunkach szpitalnych.

Diagnostyka alergii -Testy alergiczne wziewne

Testy te służą do diagnozowania z krwi alergii wziewnych. Test składa się z 20 alergenów. Umożliwia zdiagnozowanie między innymi alergii na:

  • trawy;
  • zioła;
  • alergeny zwierzęce;
  • roztocza;
  • drzewa;
  • pleśnie.

Testy płatkowe

Są jednym z rodzajów testów skórnych. Alergeny w tym przypadku aplikowane są na specjalne plastry, które następnie są naklejane na plecy lub ramiona pacjenta na 48 godzin. Reakcja skóra oceniana jest przez lekarza po upływie 72 godzin od przyklejenia plastra. Stan skóry oceniany jest przez lekarza dwukrotnie.

Wyniki testów alergicznych skórnych dostępne są zazwyczaj w tym samym dniu, w którym test był wykonywany. Czas oczekiwania na wyniki testów z krwi zależny jest od laboratorium wykonującego test.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: