Testy prowokacyjne powinny być wykonywane wyłącznie pod okiem lekarza. W przypadku dobrania odpowiednich metod leczenia i zapobiegania objawom alergii, ważne jest przeprowadzenie odpowiednich testów.

Ich formy są różne, najpopularniejsze są testy skórne. Lekarz może zlecić testy płatkowe, ale i naskórkowe, które polegają na bezpośrednim nałożeniu alergenu na skórę, po uprzednim jej nakłuciu. Niestety, nie każde testy skórne mogą dać obiektywne wyniki. W takim wypadku lekarz może zlecić tzw. testy prowokacyjne. Polegają one na podaniu pacjentowi odpowiedniego alergenu, ale bezpośrednio. Najczęściej jest to forma doustna.

Testy – wskazania i przeciwwskazania

Testy prowokacyjne nie są jednak bezpieczne, dlatego należy być świadomym, że reakcja organizmu może być bardzo ostra. Podanie określonego alergenu powinno odbywać się w warunkach szpitalnych, ze względu na możliwość uzyskania natychmiastowej pomocy. Reakcja, np. układu pokarmowego może być bowiem niebezpieczna nawet dla życia. Przeciwwskazaniem dla przeprowadzenia takich testów jest ogólny, zły stan zdrowia chorego, ciąża. Zaostrzenie reakcji alergicznej również może być wykluczające. Nie powinno się przeprowadzać testów w momencie ostrej infekcji, np. wirusowej.

Aleksandra Wiktor

Udostępnij :)

Comments are closed.