Testy alergiczne z krwi

Testy alergiczne z krwi

Nie każdy alergik może sobie pozwolić na wykonanie testów skórnych. Powodem jest konieczność odstawienia leków na okres tygodnia przed badaniem. Wtedy rozwiązaniem są testy z krwi.

Testy alergiczne z krwi na czym polegają?

Aby się im poddać nie trzeba przerywać przyjmowania preparatów przeciwalergicznych. Testy z krwi stosowane są również u dzieci, które cierpią na nasilone objawy atopowego zapalenia skóry czy pokrzywki. Badanie to polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi. Następnie w warunkach laboratoryjnych ocenia się : liczbę białych krwinek o właściwościach kwasochłonnych (która u alergików jest znacznie wyższa niż u osób zdrowych) oraz stężenie immunoglobuliny klasy E – czyli białka IgE (które również jest podwyższone w wypadku występowania uczulenia).

Ocena nasilenia alergii – stężenie IgE

W laboratorium podczas mierzenia stężenia IgE dokonuje się również oceny nasilenia alergii na daną substancję. Można wyznaczyć również IgE całkowite, jednak wtedy nie można ustalić, co konkretnie jest dla nas alergenem. Podwyższony poziom IgE nie zawsze jest związany z występowaniem alergii, bywa, iż oznacza on np. chorobę przewlekłą czy robaczycę. Dlatego przed każdym testem alergicznym warto pamiętać o przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem (a w wypadku dzieci również z jego rodzicami). Oznaczenie IgE jest zalecane także w wypadku niektórych dzieci zdrowych (ale ze skłonnościami do alergii – obciążonych genetycznie). Do niewątpliwych zalet testów alergicznych z krwi należy ich wysoka precyzyjność, oraz mała inwazyjność (ilość pobranej krwi jest niewielka).

Testy alergiczne z krwi można wykonywać nawet przy wzmożonych objawach

Dodatkowo nie są konieczne żadne specjalne procedury przygotowawcze do badania. Testy można wykonywać nawet przy zaostrzonych objawach alergii (co umożliwia szybsze podjęcie ewentualnego leczenia czy odczulania). Jeśli chodzi o stronę ekonomiczną takich badań – testy z krwi podlegają refundacji. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni wykonywać je prywatnie to koszt jest wysoki, nawet kilkakrotnie wyższy niż w przypadku testów skórnych (co w praktyce oznacza kwotę około 200 – 250 zł. za badanie dla jednego alergenu).

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: