Dlaczego warto robić testy pokarmowe?

Wesual Click z Unsplash
Wesual Click z Unsplash

Testy pokarmowe są pewnego rodzaju badaniami, dzięki którym możliwe staje się zdiagnozowanie nietolerancji pokarmowych i alergii. Nietolerancja i alergia to schorzenia powstające w efekcie niewłaściwej odpowiedzi organizmu na określony pokarm, konsekwencją czego jest pojawienie się dokuczliwych dolegliwości.

Jakie są przyczyny rozwoju oraz objawy występujące w przebiegu nietolerancji pokarmowych i alergii?

W ostatnich latach ilość przypadków nietolerancji i alergii znacznie wzrosła. Związane jest to przede wszystkim ze zwiększonym dostępem do odpowiednich badań diagnostycznych, jak i postępem cywilizacyjnym (np. większym spożyciem żywności mocno przetworzonej czy wzrostem poziomu higieny). W powstaniu nietolerancji zależnych od przeciwciał IgG istotne znaczenie ma bariera jelitowa, której rolą fizjologiczną jest zapobieganie przedostawaniu się szkodliwych związków (np. nieprawidłowych produktów trawienia) do krwiobiegu. Właściwa czynność bariery jelitowej może jednak zostać zaburzona – najczęściej przyczyną przeciekającego jelita jest:

  • ostre zakażenia bakteryjne i wirusowe,
  • długotrwałe przyjmowanie takich leków jak antybiotyki czy aspiryna,
  • stosowanie radioterapii lub chemioterapii,
  • choroby autoimmunologiczne czy nowotworowe, przewlekły stres,
  • przeprowadzanie interwencji chirurgicznych.

Zaburzenie funkcji bariery jelitowej przyczyni się do przenikania składników białek z pożywienia do krwiobiegu, co wywoła miejscową reakcję zapalną. Powstające i rozprzestrzeniające się przez układ krwionośny kompleksy przeciwciał IgG i alergenów osadzają się w bardzo różnych miejscach w organizmie. Wszystko to zależne jest od typu występujących u chorego dolegliwości, które związane z IgG zależną nietolerancją występują u osoby chorej po 24 do 96 godzin od spożycia produktu.

Głównymi objawami występującymi w przebiegu nietolerancji pokarmowej są:

  • migreny,
  • bóle mięśni i stawów,
  • bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, mdłości, biegunki i wymioty;
  • trądzik, powstanie zmian skórnych,
  • osłabienie organizmu,
  • trudności z zasypianiem, zmiany w zachowaniu,
  • zaburzenia wzroku.

Testy pokarmowe – dla kogo wskazane jest ich wykonanie?

Testy pokarmowe z krwi może wykonać każdy – pozwalają one na dokładne poznanie własnego organizmu, jak i odpowiednią personalizację swojej diety. Dla niektórych osób wykonane testy pokarmowe są szczególnie zalecane, ponieważ wśród nich wymienia się przede wszystkim tych pacjentów, u których pojawiają się objawy związane z nietolerancją pokarmową.

Diagnostykę w kierunku nietolerancji IgG-zlaeżnej powinny wykonać również osoby mające trudności ze zrzuceniem nadmiernych kilogramów mimo tego, że ograniczyły dzienną ilość spożywanych kalorii i wykonują systematyczne ćwiczenia fizyczne – pacjenci z nietolerancją często cierpią na problemy tego typu.

Testy pokarmowe powinni wykonać także pacjenci, w przypadku których wystąpiły wątpliwości diagnostyczne – badania pozwolą odróżnić alergię od nietolerancji (schorzenia te bardzo często są ze sobą mylone).

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: