Na czym polegają testy płatkowe?

Na czym polegają testy płatkowe?

W przypadku alergii, podobnie jak przy każdym innym schorzeniu, kluczową rolę odgrywa diagnostyka. Gdy rozpoznamy alergen, możemy go unikać, a zimą przystąpić do odczulania. Testy alergiczne są dostępne w różnych postaciach. Na czym polegają testy płatkowe?

Testy płatkowe w diagnostyce alergii kontaktowych

Testy płatkowe wykorzystuje się w diagnostyce alergii kontaktowych. Mają one na celu weryfikację wstępnej diagnozy postawionej przez specjalistę. Pozwalają one określić stopień nasilenia alergii na dany składnik oraz dobrać stosowną dawkę leku zwalczającego reakcję uczuleniową.

Jakie wyróżniamy rodzaje alergii?

Według ogólnej klasyfikacji wyróżniamy trzy rodzaje alergii – alergie wziewne, alergie pokarmowe i alergie kontaktowe. W przypadku alergii wziewnych i pokarmowych przeprowadza się testy polegające na nakłuciu skóry i wprowadzenia do niej niewielkiej ilości alergenów.  Dużą popularnością w ich diagnozowaniu cieszą się także testy z krwi. W przypadku alergii kontaktowych wykorzystuje się testy płatkowe.

Diagnostyka alergii na metale ciężkie

Testy płatkowe są pomocne w diagnozowaniu alergii kontaktowej na metale ciężkie takie jak chrom, kobalt, wanad, tytan, nikiel i molibden.  Z ich pomocą zdiagnozujemy też alergię na konserwanty, komponenty zapachowe, leki, w tym także antybiotyki, kleje, gumy, żywice itp. Jeśli chory podejrzewa, że uczula go konkretny lek lub kosmetyk, może przynieść go ze sobą na testy płatkowe.

Jak wygląda naskórkowy test płatkowy?

Naskórkowy test płatkowy przeprowadza się na skórze pleców. Alergolog nasącza specjalną bibułkę alergenem albo nakłada na plaster alergen w formie pasty. Następnie nakleja bibułkę lub plaster na skórę pleców. Po 48 godzinach pacjent zgłasza się do specjalisty w celu odczytania wyników badań.

Testy płatkowe przeprowadza się wyłącznie na czystej, dobrze osuszonej skórze, która uprzednio została pozbawiona owłosienia.   Plastry lub specjalne bibułki nakleja się na plecach w odległości 2 cm od siebie.  Pierwszy odczyt następuje po 48 godzinach, drugi po 72 godzinach, a trzeci po 96 godzinach. Przeprowadza się kilka odczytów, ponieważ niektóre alergeny dają na skórze opóźnioną reakcję uczuleniową.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: