Naturalny sposób na katar

Bermix Studio z Unsplash
Bermix Studio z Unsplash

Katar jest to nadmierne wydzielanie śluzu przez błonę śluzową nosa w reakcji na nadkażenie wirusami lub bakteriami, bądź po zetknięciu się z alergenem. Katarowi często towarzyszy ból głowy i ogólne rozbicie, zazwyczaj trwa około pięciu dni.

Katar, jeżeli nie towarzyszy mu gorączka, powinien przejść w ciągu siedmiu dni. Najlepiej stosować wszystkie sposoby, które pomogą oczyścić nos z nadmiaru wydzieliny, a nie będą blokować wydzielania, gdyż to może wysuszyć i podrażnić śluzówkę. Na katar pochodzenia alergicznego po pierwsze należy usunąć alergen z otoczenia i przyjąć preparaty antyhistaminowe.

Sposoby na katar

  • Regularnie czyścić nos – skuteczne i regularne wydmuchiwanie nosa to podstawa. Dzięki temu wydzielina nie będzie w nim zalegać i będzie mniejsza możliwość nadkażenia bakteryjnego. Poza tym oddychanie jest dużo łatwiejsze i katar nie spływa wtedy do gardła, gdzie mógłby spowodować zapalenie śluzówki.
  • Przebywać w cieple – niby to tylko katar, ale warto wtedy szczególnie o siebie zadbać, wygrzać się i dodatkowo nie obniżać swojej odporności przebywaniem w niskich temperaturach.
  • Pić dużo płynów – odpowiednia ilość spożywanych płynów pozwoli na rozrzedzenie wydzieliny i łatwiejsze wydalenie jej z organizmu.
  • Inhalacje – podobnie jak płyny rozrzedzą i ogrzeją śluzówkę nosa i zatok co spowoduje szybsze usunięcie wydzieliny i poprawę drożności nosa. Do inhalacji można używać także różnego rodzaju olejków. Olejek eukaliptusowy i inne z mentolem będą do tego idealne, jednak już sama sól fizjologiczna może zdziałać cuda. Olejek eukaliptusowy można także nakroplić na chusteczkę i trzymać blisko nosa.
  • Sól morska — przy gęstej wydzielinie przed wydmuchiwaniem nosa można wstrzyknąć sobie trochę soli morskiej do nosa, co ułatwi smarkanie i lekko zdezynfekuje nos.
  • Nigdy nie należy wkładać do nosa żadnego czosnku, imbiru czy innych rzeczy. Jest to bardzo niebezpieczne i może znacznie podrażnić śluzówkę nosa.

Kiedy katar utrzymuje się dłużej niż tydzień lub wydzielina zmieniła barwę, z przezroczystej na zieloną, należy zgłosić się do lekarza. Wtedy olejek eukaliptusowy nie wystarczy. Najpewniej doszło do zakażenia bakteryjnego i trzeba podać antybiotyk. Powinno się jednak unikania podawania antybiotyków przy katarze profilaktycznie.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: