Na czym polega donosowa próba prowokacyjna?

W diagnostyce alergii stosuje się testy prowokacyjne. Na czym polega donosowa próba prowokacyjna?

Reakcje alergiczne dróg oddechowych

Nos jest elementem naszych dróg oddechowych, ponieważ umożliwia wdychanie i wydychanie powietrza. Wraz z nim, przedostają się do niego szkodliwe alergeny, które podrażniają błonę śluzową nosa. Przez pyłki i roztocza kichamy i męczy nas ciągły katar. Komórki, które znajdują się w błonie nosa są tak skonstruowane, że wydzielają pewne substancje w reakcji z alergenami. Taką wiedzę wykorzystano w opracowaniu metod diagnozujących liczne alergie, w tym uczulenia wziewne czy nadwrażliwość na pewne substancje.

Donosowa próba prowokacyjna

Donosowe testy prowokacyjne służą sprawdzeniu, jak organizm reaguje na alergen, w warunkach naturalnych. W tym celu doprowadza się do kontaktu uczulającej substancji z błoną śluzową nosa u osoby, u której podejrzewa się alergie. Taka czynność wymaga obserwacji reakcji organizmu, na wprowadzone czynniki uczulające. Do prowokacji wykorzystuje się głównie substancje drażniące oraz leki. Odpowiedzią na alergie są typowe objawy takie jak świąd nosa, kichanie, katar czy niedrożność. Oprócz tego uwagę mogą zwrócić sygnały dotyczące oczu, skóry czy oskrzeli. Objawy mogą pojawić się nawet kilka godzin po wykonaniu próby prowokacyjnej. Przed próbą nie należy przyjmować leków oraz wykonywać szczepień na tydzień przed, co mogłoby zaburzyć wyniki testu prowokacyjnego.

Cel testów

Celem donosowej próby prowokacyjnej jest odróżnienie chorych z objawami alergii od osób uczulonych, u których objawy nie występują. Próba prowokacyjna pomaga także wykryć objawy alergiczne dotyczące nosa w przypadku, gdy testy skórne oraz te na obecność przeciwciał IgE nic nie wykazały. Przy tej metodzie wykorzystuje się specjalne roztwory w formie kropli donosowych w aerozolu. Najlepiej, jeśli osoba aplikuje roztwór na wstrzymany oddechu, co zapobiega przedostaniu się alergenów do układu oddechowego. Zazwyczaj wystarcza jedna dawka, aby móc zaobserwować reakcje i osiągnąć określony wcześniej cel.

Donosowa próba prowokacyjna odgrywa ważną rolę w diagnostyce różnych alergii. Prawidłowo wykonany test może okazać się kluczem w dalszym postępowaniu medycznym u osoby z podejrzeniem alergii.

*Treści zawarte na serwisie Testyalergiczne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Testyalergiczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: